Relacja z rodziną podopiecznego

W jaki sposób możemy zadbać o przyjazne stosunki z najbliższymi seniora? I dlaczego to zagadnienie jest tak istotne w pracy opiekunki osoby starszej? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Waga więzi opiekunki  z najbliższymi seniora

Dobre relacje z bliskimi podopiecznego to nie tylko miła atmosfera na co dzień, ale również więź oparta na zaufaniu i dobrej wierze. Może nam się ona przydać kiedy popełnimy jakiś błąd, a konsekwencje nie będą aż tak nieprzyjemne ponieważ rodzina osoby starszej podejdzie do nas ze zrozumieniem i sympatią. Poza tym taka relacja to duży komfort psychiczny dla opiekunki osoby starszej.

Ma ona świadomość, że może na dane osoby liczyć i podpowiedzą jej one, jak postępować z seniorem, kiedy nastąpi jakaś sytuacja krytyczna. Poza tym to opinia najbliższych zaważy na tym, czy dostanie ona możliwość przyjazdu na kolejną sztelę. Przyjazne stosunki z krewnymi podopiecznego z pewnością zaprocentują w przyszłości, tak więc warto przywiązać do tej kwestii szczególną wagę.

 

Jak budować dobre relacje z rodziną seniora – 12 sprawdzonych sposobów

 1. Pokaż, że zależy Ci na tej pracy oraz dobru podopiecznego. Zapamiętuj i notuj  wszystkie udzielane przez rodzinę informacje. Od tych dotyczących przyjmowanych przez osobę starszą leków, po osobiste zainteresowania, upodobania, codzienne zwyczaje i hobby. Twoje zaangażowanie na pewno zostanie zauważone i docenione.
 2. Bądź w kontakcie z najbliższymi podopiecznego. Co jakiś czas (jedni będą chcieli kontaktować się codziennie, inni raz na tydzień lub dwa) udzielaj informacji na temat stanu seniora i opowiadaj, co u niego słychać.
 3. Dziel się swoimi konstruktywnymi opiniami. Jeśli zauważysz, że jakaś rzecz, lek lub posiłek podopiecznemu nie służy – powiedz o tym głośno. To my, jako opiekunki, jesteśmy najbliżej osób starszych i jako pierwsze możemy zauważyć, co można zmienić na lepsze. Twoje chęci i próby poprawienia stanu i otoczenia seniora pokażą, że jesteś osobą w pełni oddaną swojej pracy i naprawdę zależy Ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu osoby, którą się opiekujesz. 
 4. Zadbaj o jak najlepsze pierwsze wrażenie. Stonowany strój, pozytywne podejście i dobre maniery to podstawa.
 5. Bądź serdeczna i uśmiechnięta. Taka postawa jest mile widziana w każdym zawodzie. Życzliwość przełamuje pierwsze lody i ułatwia zbudowanie więzi.
 6. Dbaj o dobrą atmosferę w trakcie wspólnych spotkań. Chwila rozmowy i dzbanek herbaty “nic” nie kosztują, a mogą zdziałać wiele. Zwłaszcza podczas pracy w opiece.
 7. Szanuj zasady panujące w domu jeszcze przed Twoim przybyciem. Nikt – a szczególnie osoby starsze – nie lubi zbyt wielu nagłych zmian. Na początku warto rozeznać się w sytuacji i poobserwować otoczenie, a dopiero później zacząć wprowadzać ulepszenia i nowe zwyczaje.
 8. Przedstaw się tak, aby odbiorcy mieli poczucie, że już Cię trochę “znają”. Szczegółowo opowiedz o sobie, swoim doświadczeniu i oczekiwaniach. To ułatwi uzgadnianie detali dotyczących zlecenia, ale także zwiększy poziom zaufania, którym obdarzą Cię bliscy seniora.
 9. Bądź wyrozumiała i skłonna do kompromisów. Opiekunka osoby starszej może trafić na różne typy podopiecznych, ale i osobowości ich najbliższych. Z każdym z nich da się “dogadać”, jednak w niektórych przypadkach jest to trudniejsze i wymaga większej uwagi i poświęceń. Zdolność do spokojnego omawiania problemów i osiągania wspólnych kompromisów może się bardzo przydać w tej profesji.
 10. W sytuacjach konfliktowych: na przykład kiedy rodzina próbuje wymusić dodatkowe sprzątanie ogrodu, o którym wcześniej nie było mowy, powołuj się na umowę i zawarte w niej ustalenia. Bądź stanowcza, ale uprzejma. Asertywność przyda się również jeśli chodzi o czas wolny opiekunki oraz jej prywatność.
 11. Uzgodnij, kto będzie osobą kontaktową w razie problemów czy sytuacji awaryjnych, a także kto i kiedy chciałby odwiedzać seniora. Zbiór zasad ułatwi i pracę, i komunikację z krewnymi osoby starszej.
 12. Wypełniaj swoje obowiązki z należytą uwagą i starannością. Rodzina podopiecznego, która Cię polubi i nie będzie mogła Ci nic zarzucić, z pewnością będzie chciała zobaczyć Cię w swoim domu ponownie.

 

Podsumowanie

Dobre stosunki z najbliższymi z otoczenia seniora są w naszym zawodzie bardzo istotne. Ułatwiają codzienne życie, poprawiają panującą w domu atmosferę i sprawiają, że praca staje się przyjemniejsza. Wsparcie i wiedza, że możemy liczyć na pomoc rodziny podopiecznego, są bezcenne. Ponadto przyjazne relacje mogą wiele w pracy opiekunki osoby starszej ułatwić i zapewnić powrót na daną sztelę. Czasem łączą się też z bonusem finansowym.

Podsumowując: ilu podopiecznych, tyle charakterów ich oraz ich krewnych. Elastyczność, wyrozumiałość, skłonność do kompromisów i zastosowanie kilku rad z naszego artykułu na pewno zwiększy Twoje szanse na zbudowanie dobrej relacji z najbliższymi seniora. A ta z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

Więcej o pierwszych objawach demencji starczej.