Dzisiaj przyjrzymy się bliżej muzyce, architekturze, literaturze i wynalazcom pochodzącym z Niemiec. Poznanie niemieckiej kultury przyda się każdej opiekunce osoby starszej, która pracuje lub chciałaby rozpocząć pracę opiekunki seniora na terenie Niemiec.

Czym jest tożsamość narodowa

Narodowa tożsamość to między innymi zwyczaje, tradycje, ale też sztuka czy muzyka danego kraju. Innymi słowy jest to poczucie odrębności od innych narodów które kształtowane jest właśnie przez symbole narodowe, historię, język czy właśnie kulturę. [1] 

Dobrze żeby opiekunka osoby starszej wiedziała coś o kulturze niemieckiej przed wyjazdem do pracy do Niemiec. Pozwoli to na lepsze zrozumienie niemieckiej tożsamości narodowej, panujących zwyczajów, jak i będzie ciekawym tematem do rozmowy z podopiecznym. 

Niemiecka kultura i tradycja

Kultura niemiecka swoje korzenie ma w starożytności. Natomiast w okresie średniowiecza i nowożytności Niemcy były jednym z najważniejszych krajów i centrów kultury w Europie. [2] Na szczególną uwagę zasługuje okres kultury romańskiej i gotyckiej, której ślady do dzisiaj podziwiać możemy na przykład w zamkach czy licznych katedrach. 

Warto dodać, że wielu niemieckich pisarzy i kompozytorów wywarło ogromny wpływ na kierunki literackie oraz muzyczne w Europie. Po dziś dzień największe niemieckie miasta takie jak Monachium, Hamburg czy Berlin, są stolicami kultury i sztuki. A w celu ich zwiedzania czy wzięcia udziału w eventach typu Oktoberfest lub Jarmark Świąteczny, co roku do Niemiec przyjeżdżają miliony turystów z całego świata. [3]

Literatura niemiecka – wielcy pisarze

To właśnie na terenie Niemiec napisano wiele dzieł literatury które są znane i chętnie czytane do dzisiaj. Jest to m.in “Proces” Franza Kafki, “Faust” oraz “Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga von Goethego czy “Blaszany Bębenek” którego autorem jest Günter Grass. Jeśli chodzi o aktualne dzieła do grona bardzo głośnych i znanych autorów zaliczyć można na przykład Christiane F., czyli autorkę książki “My, dzieci z dworca ZOO”. 

Niemiecka muzyka – zmiany na przestrzeni wieków

Przekrój muzyki, z której słyną nasi zachodni sąsiedzi jest naprawdę szeroki. Aktualnie jest to muzyka elektroniczna i klubowa, a sam Berlin nazywany jest światową stolicą techno. Niemcy słyną też z innych gatunków muzycznych takich jak na przykład rock.  

Jeśli mamy na myśli wcześniejsze okresy muzyczne z historii Niemiec – tutaj można wymienić choćby takich kompozytorów jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Richard Wagner, Jan Sebastian Bach czy Ludwig van Beethoven. Skomponowali oni utwory które każdy z nas kojarzy i z pewnością uczył się o nich w szkole. 

Wyjątkowa architektura na terenie Niemiec

Niemiecka architektura to niesamowite zamki, gotyckie katedry, ale nie tylko. Aż 52 miejsca na terenie tego kraju uznano przez UNESCO za światowe dziedzictwo. A pośród nich wyżej wspomniane zamki, kościoły, ale także pałace, klasztory czy prehistoryczne osady. [4] 

Do zabytków przyciągających turystów z całego świata należą na przykład: gotycka katedra w Strasburgu, katedra w Kolonii określana jako jeden z najpiękniejszych przykładów architektury średniowiecznej, berlińska Brama Brandenburska czyli symbol Niemiec, katedra w Ulm, która posiada najwyższą wieżę kościelną na świecie (161,5 m.), bawarski zamek Neuschwanstein, katedra w Würzburgu, wieża telewizyjna w Berlinie, pałac w Mannheim, zamek Hohenzollern, zamek Sanssouci, czyli pałac w stylu rokoko mieszczący się w Poczdamie, Zamek Cesarski w Norymberdze, czy pełna pięknych witraży i rzeźb katedra w Magdeburgu. [5]

Warto dodać, że wiele centrów niemieckich miast w całości zostało objętych ochroną UNESCO. Jest to na przykład Lubeka czy Wismar. Do dziedzictwa Niemiec należą także stare obiekty industrialne, na przykład kopalnia Zollverein znajdująca się w Essen (przemysł ciężki) i huta żelaza w Völklingen. [6]

Odkrycia i nauka

Wielu wybitnych naukowców, filozofów i odkrywców pochodzi właśnie z Niemiec. Również ich nazwiska warto kojarzyć. A pośród nich chociażby:

Johannes Gutenberg – twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. 

Wilhelm Röntgen – fizyk który odkrył nowy typ promieniowania.  

Robert Koch – Laureat Nagrody Nobla za badania nad gruźlicą.

Albert Einstein – twórca m.in. szczególnej teorii względności. 

Ernst Werner von Siemens – wynalazca synchroniczno-współfazowego aparatu telegraficznego który zbudował też m.in. linie telegraficzne, lokomotywę elektryczną, tramwaj elektryczny czy windę elektryczną.

Fryderyk Nietzsche – filozof, prozaik i poeta. 

Immanuel Kant – filozof. 

Podsumowanie

Znajomość kultury niemieckiej pozwoli opiekunce seniora znaleźć z nim wspólne tematy do rozmowy, ale nie tylko. Może być początkiem nowego hobby czy zachętą do odbywania podróży po kraju. Zobaczenia pięknej katedry, mniej znanego zamku czy odkrycia muzyki nieznanego wcześniej kompozytora. Warto poznawać inne kultury i doceniać to jak różnorodni, choć mieszkający tak blisko siebie, wszyscy jesteśmy. A kultura niemiecka ma z pewnością wiele do zaoferowania. 

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o tym, jak pomóc seniorowi w żałobie.

 

Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/To%C5%BCsamo%C5%9B%C4%87_narodowa

[2] https://www.deutschland.de/pl/topic/kultura/unikalne-swiatowe-dziedzictwo

[3] https://www.deutschland.de/pl/topic/kultura/unikalne-swiatowe-dziedzictwo

[4] https://www.deutschland.de/pl/topic/kultura/unikalne-swiatowe-dziedzictwo

[5] https://www.interhome.pl/travelguide/niemcy/top-10-zabytkow-i-atrakcji-w-niemczech

[6] https://www.deutschland.de/pl/topic/kultura/unikalne-swiatowe-dziedzictwo

[7] https://skupszop.pl/blog/literatura-niemiecka-czyli-goethe-i-mann-w-natarciu

[8] http://agencjafilharmonia.pl/tag/kompozytorzy-niemieccy/