Praca w niemieckiej opiece, czy to prywatnie, czy przez agencję, zawsze jest wielkim wyzwaniem. Obowiązki opiekunki są wymagające, ale zajmowanie się seniorem rodzi również satysfakcję. Decydując się na rozpoczęcie kariery w sektorze opieki, dobrze mieć świadomość realiów, z jakimi musi mierzyć się każda opiekunka. Dziś przyjrzymy temu, jakie są największe wyzwania w pracy w opiece. Dowiesz się, jakich cech będzie od Ciebie wymagał pracodawca i na co musisz być gotowa, rozpoczynając pracę w opiece. Zapraszamy do lektury! 

Lista obowiązków opiekunki osoby starszej 

Przed opiekunką pracującą w Niemczech zwykle stoi szereg zadań. To, czym ostatecznie będzie się ona zajmować, zależy od konkretnej szteli, a także od oczekiwań rodziny i samego seniora. Najczęściej jednak do obowiązków opiekunki należy: 

  • wsparcie w codziennej higienie i ubieraniu, 
  • przygotowywanie i podawanie posiłków seniorowi (czasami także karmienie), 
  • przypominanie o regularnym zażywaniu leków i stosowaniu się do zaleceń lekarzy, 
  • organizowanie podopiecznemu rozrywek w jego czasie wolnym, 
  • utrzymywanie porządku w użytkowanych pomieszczeniach, robienie zakupów, 
  • stałe monitorowanie stanu zdrowia osoby starszej i kontakt z lekarzem w razie potrzeby, 
  • wspieranie seniora w walce z chorobą, w rehabilitacji, dbanie o jego jak największą samodzielność. 

Zadaniem opiekunki jest także zapewnianie podopiecznemu komfortu psychicznego i emocjonalnego. To spore wyzwanie, które wymaga przede wszystkim cierpliwości i zrozumienia dla sytuacji seniora, ale też umiejętności uważnego słuchania. Zdarza się bowiem, że opiekunka pracująca w Niemczech staje się dla osoby starszej kimś w rodzaju przyjaciela i powiernika. Zawód opiekunki jest więc nie tylko „praniem i gotowaniem”, ale głównie towarzyszeniem drugiemu człowiekowi. Opiekunka musi umieć dostosowywać się do zmieniających się potrzeb seniora – na przykład w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia. 

Również sama pracownica (lub pracownik) opieki mierzy się z wieloma, często nowymi dla niej, wyzwaniami. Praca w Niemczech wiąże się z wyjazdem do innego kraju i zamieszkaniem z obcymi ludźmi. Opiekunka musi więc jakoś poradzić sobie z rozłąką z bliskimi, barierą językową i zmęczeniem spowodowanym natłokiem obowiązków. Często trudno jest jej też patrzeć na cierpienie podopiecznego. Dlatego priorytetem powinno być dla Ciebie dbanie o własne zdrowie psychiczne. 

Jakie wyzwania czekają na opiekunkę w Niemczech? 

Jeśli jedziesz pierwszy raz do pracy w niemieckiej opiece, z pewnością chcesz przygotować się na wyzwania, jakie napotkasz. Najpoważniejsze z nich to wyzwania komunikacyjne i emocjonalne. Opiekunki, które niezbyt dobrze znają niemiecki, często napotykają barierę językową, utrudniającą im kontakt z podopiecznym. Przez to trudniej im nie tylko rozmawiać z seniorem na co dzień, ale też reagować w nieprzewidzianych sytuacjach. A to często może zaważyć na zdrowiu i bezpieczeństwu osoby starszej. Szczególną kreatywnością i cierpliwością muszą się wykazać opiekunki, które zajmują się osobami chorymi na Alzheimera lub demencję. Jednak nie tylko one borykają się z problemami natury emocjonalnej. Wiele opiekunek: 

  • ma trudności w zrozumieniu seniora mówiącego dialektem czy gwarą, 
  • boryka się z frustracją spowodowaną niemożnością wyrażenia uczuć i myśli po niemiecku, 
  • różnie radzi sobie ze zmianami nastroju osoby starszej, 
  • czuje się emocjonalnie przytłoczonych chorobą i cierpieniem podopiecznego, 
  • tęskni za domem i odczuwa osamotnienie. 

Jak radzić sobie z tymi wyzwaniami? Po pierwsze, zarówno przed wyjazdem na zlecenia, jak i na szteli, staraj się rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne. Staraj się okazywać podopiecznemu empatię i zrozumienie dla jego sytuacji. Jeśli czujesz, że pewne kwestie Cię przerastają, nie bój się poprosić o pomoc specjalisty. Wsparcie psychologiczne często jest nieocenione, zwłaszcza w tak trudnej i wymagającej branży, jak opieka nad seniorami

Innym rodzajem wyzwania czekającego na opiekunkę w Niemczech są zmiany nastroju i agresja podopiecznego. To bardzo stresująca sytuacja, która wymaga szybkiej, adekwatnej reakcji. Pamiętaj, że zachowanie seniora zwykle jest podyktowane cierpieniem i chorobą czasem przyjmowanymi lekami; nie jest wymierzone personalnie w Ciebie. Jak sobie radzić w takich momentach? Przede wszystkim postaraj się zachować spokój i nie reaguj agresją na agresję. Zastanów się, co mogło wywołać takie zachowanie. Może seniora coś boli, czuje dyskomfort, a może to skutek uboczny jakiegoś leku? Zrób, co w Twojej mocy, żeby załagodzić sytuację. Mów spokojnie, unikaj gwałtownych ruchów i w miarę możliwości odwróć uwagę osoby starszej. Zapewnij ją, że może czuć się przy Tobie bezpieczna i że rozumiesz jej emocje. A jeśli na skutek zachowania podopiecznego czujesz się zagrożona, warto porozmawiać o tym z rodziną i agencją opieki. Nie obawiaj się szukać pomocy – Twoje bezpieczeństwo też jest ważne. 

Stres w pracy opiekunki 

Praca w niemieckiej opiece to odpowiedzialne, trudne zadanie, które często wiąże się z dużym stresem. Niestety, zdarza się, że ciągłe napięcie emocjonalne prowadzi do wypalenia zawodowego. Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim znajdź czas na chwilę odpoczynku. Zachowanie równowagi między pracą a czasem dla siebie jest bardzo ważne. Ustal, gdzie zaczyna się Twoje życie prywatne i pilnuj tej granicy. Po drugie, staraj się regularnie ruszać. Czy to będzie Twój ulubiony sport, czy zwykły, samotny spacer – nie ma znaczenia. Ważne, żeby wybrana aktywność fizyczna redukowała stres. Wieczorem znajdź chwilę na medytację i inne praktyki relaksacyjne. Wykonuj je regularnie, nawet wtedy, gdy stres jest niewielki. Dzięki temu będziesz mogła z nich skutecznie skorzystać także w trudnych sytuacjach. Nie zapominaj też o kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Warto również zorientować się, czy w najbliższej okolicy nie ma innej opiekunki z Polski. Może wybierzecie się razem na kawę i porozmawiacie? 

Praca opiekunki w Niemczech jest pełna wyzwań – ale nie tylko trudy ją definiują. Wielu opiekunów swoje obowiązki traktuje jako misję, przynoszącą spełnienie i szczęście. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie nastawienie, a także budowanie własnej „marki”. O co chodzi? O dokształcanie się: poszerzanie doświadczenia, naukę niemieckiego, a także o poszerzanie horyzontów. Zawód opiekunki nie jest łatwy, ale jeśli dobrze się do niego przygotujesz, będzie Ci dawał satysfakcję nawet w najtrudniejszych chwilach. 

 

Źródła: 

[1] Małgorzata Bosacka, Grażyna Bączyk, Agnieszka Ulatowska Aspekty psychospołeczne życia osób w wieku podeszłym a możliwości opieki, [w:] Pielęgniarstwo polskie, Nr 3 (61) 9/2016 

[2] http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2016/3/3_61_2016.pdf#page=165 

[3] Katarzyna Chotkowska Sprawowanie opieki nad seniorami a obciążenie psychiczne opiekunów – przegląd badań i studium przypadku 

[4] https://niepelnosprawnoscirehabilitacja.publisherspanel.com/article/01.3001.0053.9415/pl