Stres w pracy opiekunki

Co możemy zrobić aby odczuwać mniej stresu w trakcie pracy w roli opiekunki seniora? Jak złagodzić stan zdenerwowania, demotywacji i znowu złapać balans? O tym w dzisiejszym artykule.

Rola stresu w życiu człowieka

Stres to naturalna reakcja ciała na zagrożenie. Może być ono rzeczywiste bądź tylko wyobrażone. W niewielkiej ilości stres jest dla nas dobry i motywujący, jednak zbyt wiele napięcia może osłabić nasz układ odpornościowy, wywołać nieprzyjemne objawy w ciele i zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu chorób. [1] 

Profesja – opiekunka seniora

Zawód opiekunki osoby starszej wymaga dużo cierpliwości, opanowania i empatii. Czasami wiąże się ze stresem który na dłuższą metę może sprawić, że stracimy zapał i będziemy czuły się zmęczone i zrezygnowane. Na szczęście możemy spróbować wielu sposobów na to, aby wrócić do poczucia wewnętrznego spokoju i harmonii. Warto się temu tematowi przyjrzeć i wprowadzić do swojego codziennego życia kilka zmian. 

Jak poradzić sobie ze stresem w pracy opiekunki osoby starszej

Zacznijmy od podstaw. Sprawianie sobie małych przyjemności może zmienić nasz nastrój w kilka minut. Kiedy nie czujesz się dobrze – zaparz ulubioną herbatę, poczytaj interesującą książkę, obejrzyj ciekawy film lub zapal zapachową świeczkę. Poza tym możesz zająć się swoim hobby i oderwać myśli od codziennych problemów. Znajdź coś, co Cię interesuje i co chciałabyś zacząć robić w wolnym czasie. Może będzie to nowa pasja albo coś, co robiłaś w przeszłości? 

 

Nasz czas wolny po obowiązkach zawodowych to kilka bądź kilkanaście godzin na odpoczynek, relaks i sen. Dobrze jest o tym pamiętać i wykorzystać go we właściwy sposób. W chwilach zwątpienia możesz też zadzwonić do bliskich. Może być to telefon albo video chat na Skypie czy Facebooku. Utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi poprawia humor i sprawia, że czujemy się kochani. Korzystajmy z tej możliwości jak najczęściej. Natomiast kiedy nie wiesz jak powinnaś postąpić z podopiecznym i potrzebujesz porady – zawsze możesz skonsultować się z innymi opiekunkami osób starszych poznanymi w trakcie podróży bądź w tym samym mieście. Wymiana doświadczeń i nawiązywanie nowych znajomości pomogą w ukojeniu nerwów i zwiększą pewność siebie w codziennych działaniach. 

 

Poza tym pamiętaj o wysypianiu się i lekkiej kolacji na minimum 2 godziny przed snem. To proste sposoby na to, aby wypocząć i obudzić się następnego dnia w całkiem innym nastroju. Staraj się spożywać zdrowe produkty bogate w potrzebne organizmowi składniki odżywcze. Unikaj nadmiaru kofeiny oraz alkoholu. Mogą one powodować rozdrażnienie i pogłębiać stany lękowe. Przed samym zaśnięciem postaraj się zrelaksować i nie myśleć o kłopotach dnia bieżącego lub nadchodzącego. 

Sposoby na obniżenie stresu w ciele

Kiedy czujemy stres w ciele i regularnie odczuwamy przykre dolegliwości fizyczne takie jak pocenie się, kołatanie serca, napięcia w ciele, problemy żołądkowe, ból pleców czy migrena – możemy skonsultować to ze specjalistą. Może to być fizjoterapeuta, lekarz pierwszego kontaktu bądź psycholog. Dobrym pomysłem jest także wybranie się na masaż dzięki któremu w naszym ciele “puści” wiele napięć i nagromadzonych stresów. 

 

Ruch to zdrowie. Ten slogan znamy bardzo dobrze ale czy o nim wraz z wiekiem coraz częściej nie zapominamy? W natłoku zadań i wielu rzeczy do załatwienia możemy wieczorem nie mieć już siły na nic związanego z aktywnością fizyczną. I w takiej właśnie chwili warto się przełamać. Nawet 20 minut spaceru czy jazdy na rowerze poprawia nastrój, dotlenia cały organizm, pozytywnie wpływa na zdrowie i wycisza umysł. Ruch pozwala pozbyć się niepokoju, gniewu i frustracji. Aktywność fizyczna uwalnia serotoninę czyli hormon szczęścia. Najlepiej, aby choć najmniejsza porcja ruchu – gimnastyka, pływanie czy spacer – była naszą codzienną rutyną. Jeśli jest taka możliwość możesz do wspólnej aktywności fizycznej zaprosić również podopiecznego. Warto pamiętać o tym, że szczególnie korzystnie wpływa na nas czas spędzony na łonie natury.

 

Praktyki związane ze świadomym i głębokim oddychaniem także mogą nas wyciszyć i pozwolić na zebranie myśli w najbardziej stresujących sytuacjach kiedy czujemy irytację, złość i niemoc. Filmy instruktażowe możesz znaleźć na YouTube albo po prostu poszukać artykułów na ten temat w Internecie. Co jeszcze możesz zrobić? Myśl pozytywnie. Kiedy wszystko idzie nie tak, warto przypomnieć sobie, że ten stan kiedyś minie albo skupić się na możliwych rozwiązaniach. W momencie gdy przystępujemy do realizacji planów i zadań automatycznie mamy mniej czasu na negatywne myśli i wątpliwości. 

Podsumowanie – Stres w pracy opiekunki

Dbanie o swoje samopoczucie jest istotnym elementem pracy opiekunki osoby starszej. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o swoje potrzeby i stan emocjonalny – nie będziemy w stanie właściwie dbać o innych. Czas wolny poświęcajmy więc na relaks i wypoczynek. A jeśli negatywne myśli i brak motywacji utrzymują się przez dłuższy czas – wtedy warto skonsultować się ze specjalistą.

 

Dowiedz się więcej o pracy opiekunki seniora oraz o tym jak budować relacje z rodziną podopiecznego.  

 

Źródła:

[1] https://www.medonet.pl/zdrowie,stres—przyczyny–objawy–metody-zapobiegania,artykul,1729062.html