refluks żołądka u seniora

Uporczywe odbijanie się, uczucie pieczenia przełyku czy częsta zgaga to tylko niektóre z objawów dotykających wiele osób w każdym wieku jednak szczególnie narażone są na nie osoby starsze. Czym jest refluks, jakie są jego przyczyny i jak można go wyleczyć

Czym jest refluks żołądka i jakie są jego objawy

 

Refluks żołądkowo- przełykowy to dość popularna przypadłość która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Zjawisko to występuje przynajmniej raz w tygodniu nawet u 20 proc. ludzi zamieszkujących kraje rozwinięte. [1] Ryzyko zachorowania na refluks, tak jak przy wielu innych chorobach, wzrasta wraz z wiekiem.

Refluks charakteryzuje się uczuciem goryczy lub kwasowości w ustach, odbijaniem, zgagą, uczuciem pieczenia za mostkiem, czkawką, chrypką, bólem brzucha, a nawet nudnościami i wymiotami. Objawy te pojawiają się zazwyczaj po obfitym posiłku, w momencie pochylania się lub w chwili położenia się po jedzeniu. Istnieją również nietypowe symptomy związane z refluksem żołądkowo- przełykowym, a należą do nich m.in.: ból promieniujący do szyi, przewlekły kaszel, zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie zatok przynosowych i astma. [2]

Refluks żołądka – przyczyny

 

Jakie są przyczyny tego nieprzyjemnego schorzenia? Mogą być to urazy klatki piersiowej, palenie papierosów, picie alkoholu, zaburzenia związane z opróżnianiem żołądka czy spożywanie tłustych potraw. Rozwojowi refluksu sprzyja też otyłość, cukrzyca, nieprawidłowości hormonalne, stwardnienia skóry, stosowane leki czy dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku. 

Refluks żołądka – jak pomóc seniorowi dietą

 

Już przy pierwszych objawach refluksu warto zmienić styl życia i dietę seniora. Te małe modyfikacje mogą znacznie poprawić jego stan zdrowia oraz samopoczucie. Najistotniejszą kwestią jest dieta która powinna być lekkostrawna i niepodrażniająca. Posiłki podajemy w mniejszych porcjach, najlepiej 5-6 razy w ciągu dnia. Unikamy podawania kolacji później niż 3 godziny przed snem. Potrawy nie powinny być gorące lecz w temperaturze pokojowej. Aby zneutralizować kwasy żołądkowe można przygotować podopiecznemu szklankę mleka lub niegazowanej wody. Jeśli mowa o produktach które należy spożywać to stawiamy na składniki łagodzące pobudzanie soków trawiennych.

 

Co zatem warto podawać seniorowi cierpiącemu na refluks żołądka? Gotowane chude mięso i ryby, mleko, twaróg, śmietanę, jogurt, napoje mleczne, gotowane owoce i warzywa, chleb pszenny, jajka, słabo stężone buliony, soki warzywne, a także soki i kompoty owocowe. Kawa i herbata są dozwolone jednak tylko w słabszych wersjach. Do produktów niewskazanych należy alkohol, napoje gazowane i kwaśne, mocna kawa, czekolada, ostre przyprawy i sosy, owoce cytrusowe, cebula, czosnek, pomidory oraz tłuste pokarmy, szczególnie te smażone.  

Jak łagodzić objawy refluksu?

 

Poza dietą należy zrezygnować z palenia papierosów a seniorzy cierpiący na nadwagę powinni zredukować masę ciała. Jeśli zgaga występuje kiedy podopieczny leży – możemy unieść wezgłowie łóżka lub położyć pod głowę osoby starszej dodatkową poduszkę. Ogólnie w przypadku objawów refluksu zaleca się spanie z głową umiejscowioną nieco wyżej niż zazwyczaj. Po posiłku unikamy drzemek oraz ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha. Jak jeszcze opiekunka osoby starszej może pomóc w profilaktyce przeciw refluksowi? Na przykład poprzez ubieranie seniora w luźne ubrania które nie opinają sylwetki i nie uciskają, zwłaszcza okolic brzucha. Wygodna odzież  z pewnością polepszy samopoczucie w dni kiedy senior cierpi na wzdęcia i bóle w okolicach przełyku, a także pomoże zredukować nieprzyjemne objawy.   

Refluks żołądkowo-przełykowy — leczenie

 

Poza wyżej wymienionymi sposobami – refluks żołądka może wymagać leczenia  farmakoterapią. Są to leki zobojętniające kwaśną treść żołądka, zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego lub zwiększające napięcie zwieracza dolnego przełyku. W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczna jest nawet operacja. Dlatego tak istotna jest wizyta u lekarza który zleci odpowiednie badania, oceni sytuację i dostosuje proces leczenia. Nieleczony refluks może doprowadzić do powikłań takich jak przełyk Barretta. Jest to uszkodzenie jego dolnej części które zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. 

Podsumowanie

 

Jeśli zauważysz u podopiecznego niepokojące objawy wskazujące na refluks – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Często symptomy te są mylone z chorobą wieńcową, a nawet zawałem serca, tak więc najlepiej skonsultować się ze specjalistą zanim sama wprowadzisz zmiany w życiu codziennym seniora. Natomiast po ustąpieniu objawów choroby warto kontynuować odpowiednią dietę, zdrowe nawyki i unikać przyjmowania leków zmniejszających ciśnienie w przełyku. Działania profilaktyczne przynoszą w tym przypadku widoczne rezultaty i mogą uchronić przed nawrotem schorzenia. Warto wiedzieć, że u osób które cierpiały na ciężką chorobę refluksową zalecana jest kontrolna endoskopia. 

 

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o tym co powinien jeść senior.  

 

Źródła:

[1] [2] https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-pokarmowego,refluks-zoladkowo-przelykowy—przyczyny–objawy–leczenie–dieta,artykul,1587491.html