Jak dbać o zęby osoby starszej i z jakimi problemami stomatologicznymi borykają się seniorzy? Z jaką częstotliwością powinni oni odwiedzać gabinet dentystyczny? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Senior u dentysty

 

Osoby starsze z racji wieku oraz przyjmowanych leków, mają zaburzoną homeostazę jamy ustnej oraz zmniejszone wydzielanie śliny. Oba te czynniki mogą znacznie wpływać na stan uzębienia. Ponadto leczenie zębów utrudnione jest przez ich zmienioną strukturę oraz pogorszenie zdolności regeneracyjnych organizmu. Dlatego tak istotne jest ciągłe przypominanie podopiecznemu, jak ważna jest higiena jamy ustnej, zwłaszcza w tym wieku. Natomiast w samym gabinecie stomatologicznym senior potrzebuje specjalnej opieki. Osoba starsza może podczas wizyty mieć problemy ze wzrokiem, słuchem, poruszaniem się czy zrozumieniem podstawowych komunikatów. Tak więc bardzo istotne jest wybranie miejsca profesjonalnego w którym pracują osoby empatyczne i odpowiednio przygotowane. Wsparcie opiekunki osoby starszej również jest w takiej chwili pomocne. Od czego rozpocząć wizytę? Już na samym początku należy poinformować dentystę o przebywanych chorobach (cukrzyca, choroby serca, nowotwory itd.) które wpływać mogą na stan jamy ustnej naszego podopiecznego. Dodatkowo dentyści obawiają się leczenia osób starszych z powodu ich schorzeń, tak więc warto odpowiednio wcześniej podjąć konsultację na linii lekarz – dentysta aby spojrzeć na pacjenta holistycznie.

 

Dolegliwości stomatologiczne dotykające osoby starsze

 

Powszechną dolegliwością występującą u seniorów jest suchość jamy ustnej. Jej przyczyną mogą być zaburzenia zdrowotne bądź przyjmowane leki. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzeń zębów. Poza tym osoby po 60 roku życia mogą cierpieć między innymi z powodu:

 

 • odkrytych szyjek zębowych i związanej z tym nadwrażliwości,
 • próchnicy,
 • różnego rodzaju ubytków,
 • podrażnień wywoływanych przez protezę,
 • krwawienia dziąseł,
 • odsłonięcia korzenia zębowego,
 • zmian na języku,
 • ruchomości zębów,
 • owrzodzeń pod protezą,
 • zapalenia kącików ust,
 • drożdżakowego zapalenia jamy ustnej.

 

Decyzję o wizycie u dentysty powinniśmy podjąć od razu po zgłoszeniu przez podopiecznego jakichkolwiek dolegliwości, nie tylko tych bólowych. W tym przypadku liczy się czas. Nie chcemy przecież aby próchnica zaatakowała więcej zębów, nadwrażliwość na ciepło i zimno pogłębiała się, a używanie protezy przynosiło dyskomfort.

 

Jak dbać o higienę stomatologiczną seniora

 

Nawet jeśli podopieczny jest leżący i nie ma motywacji do dbania o siebie – to naszą rolą jest wspomaganie go w tej kwestii. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Zatem o czym warto pamiętać aby utrzymać zdrowy stan jamy ustnej jak najdłużej? Poznajcie kilka podstawowych zasad.

 

 1. Mycie zębów rano i wieczorem.
 2. Czyszczenie protezy raz dziennie.
 3. Używanie pasty zawierającej fluor, ponieważ z wiekiem wzrasta ryzyko ubytków tkanki zębowej oraz próchnicy korzeni zębów.
 4. Używanie płynu do płukania ust oraz nici dentystycznej.
 5. Profilaktyczne kontrole w gabinecie stomatologicznym.
 6. Używanie specjalnej pasty jeśli mamy do czynienia z krwawiącymi dziąsłami lub nadwrażliwością zębów.
 7. Wykonywanie profesjonalnych zabiegów czyszczenia.

 

Podopieczny narażony jest również na choroby dziąseł spowodowane niewłaściwą dietą, stosowanymi lekami, stresem, paleniem tytoniu, niewystarczającą higieną jamy ustnej czy chorobami ogólnoustrojowymi. Im także zapobiec może szybka pomoc stomatologiczna.

 

Kontrola dentystyczna i wsparcie opiekunki osoby starszej

 

Kontrola stomatologiczna powinna odbywać się przynajmniej raz w roku, nawet jeśli podopieczny nie zgłasza dyskomfortu lub dolegliwości bólowych. Pomoc opiekunki osoby starszej polega nie tylko na przypominaniu o dbaniu o zęby (rano i wieczorem), ale również na fizycznej pomocy przy tej czynności. Warto dodać, że utrzymywanie jamy ustnej w dobrej kondycji może zapobiegać i ograniczać rozprzestrzenianie się wielu chorób, w tym: chorób serca, nadciśnienia tętniczego, zapalenia stawów, zapalenia naczyń żylnych czy chorób nerek. Udowodniono też obecność bakterii odpowiedzialnych za przewlekłe zapalenie przyzębia w stanach zapalnych mięśnia sercowego, co jest bardzo alarmującym odkryciem. Regularne wizyty u dentysty to jedna z podstawowych zasad zdrowego trybu życia i prewencji chorób.

Podsumowanie

 

Stosowana profilaktyka i coraz bardziej zaawansowane metody leczenia zębów pozwalają na zachowanie własnego uzębienia przez wiele lat. Opiekunka osoby starszej może się do tego znacznie przyczynić swoją pomocą i troską.. Zwracajmy więc uwagę na stan jamy ustnej naszego podopiecznego, aranżujmy kontrolne wizyty u dentysty i szybko reagujmy na jakiekolwiek dolegliwości i dyskomfort zgłaszany przez seniora. Warto pamiętać o tym, że zdrowie jamy ustnej może wpłynąć na kondycję i stan całego organizmu. W razie jakichkolwiek problemów związanych ze zdrowiem zębów należy działać szybko i skutecznie.

 

Więcej o pracy opiekunki osoby starszej i o tym jak dbać o seniora w trakcie letnich upałów przeczytacie tutaj.