inkontynencja u osób starszych cz 2

Z drugiej części tekstu o inkontynencji dowiecie się między innymi jak leczyć tę przykrą dolegliwość oraz w jaki sposób opiekunka może pomóc podopiecznemu poza samym dbaniem o jego higienę. Poznajcie kilka kroków prowadzących do podniesienia jakości życia Waszego podopiecznego.

Leczenie wstydliwego schorzenia

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, powoduje ogromny dyskomfort w codziennym życiu osoby starszej i może być powodem wycofania się z kontaktów społecznych. Schorzenie często jest wynikiem zmian w układzie moczowym spowodowanych wiekiem. Cewka moczowa ulega osłabieniu, pęcherz obniża się, a mięśnie miednicy wiotczeją. Dolegliwość tę można jednak leczyć.

 1. Nieoperacyjnie, czyli
 • farmakoterapią (różnego typu lekami), 
 • fizykoterapią, czyli rehabilitacją medyczną polegającą na ćwiczeniu mięśni dna miednicy (świadomym kurczeniu ich), którą poleca się także w celach profilaktycznych,
 • psychoterapią oraz edukacją. Chory, który pozna mechanizmy choroby oraz częstotliwość występowania jej objawów, jest w stanie choćby w małym stopniu im przeciwdziałać. Na przykład poprzez zaplanowane oddawanie moczu w konkretnych odstępach czasowych, zanim nastąpi popuszczenie.
 1. Zabiegowo poprzez
 • plastykę krocza lub cewki moczowej,
 • resekcję gruczołu krokowego (u mężczyzn).

 

Jak opiekunka może pomóc seniorowi cierpiącemu na inkontynencję

Praca w opiece, poza wsparciem w utrzymaniu higieny, zakładaniem pieluch i pieluchomajtek oraz doprowadzeniem seniora do toalety w chwilach, w których tego potrzebuje, to również możliwość pomocy choremu na wiele innych sposobów. Warto je znać aby przeciwdziałać uciążliwym objawom nietrzymania moczu. Jak opiekunka może pomóc podopiecznemu cierpiącemu na inkontynencję?

 1. Warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu osoby starszej. Pomaga to zapobiegać infekcjom pęcherza które pogarszają stan chorego.
 2. Możemy zasugerować seniorowi odstawienie używek. Na przykład rzucenie palenia które wzmaga kaszel i negatywnie wpływa na trzymanie moczu poprzez wywieranie nacisku na pęcherz.
 3. Przypominajmy podopiecznemu o załatwianiu potrzeb fizjologicznych o określonych godzinach. Wypracowanie tego nawyku jest dobrym ćwiczeniem dla pęcherza oraz jelit, a po pewnym czasie organizm może przyzwyczaić się do danego rytmu. W ten sposób senior odzyska kontrolę nad wypróżnianiem się.
 4. Dbajmy o to, aby podczas tej czynności podopieczny siedział wyprostowany i z nogami na niskim podnóżku. Ułatwi to cały proces wypróżniania. 
 5. Poza tym opiekunka osoby starszej powinna pamiętać o wizytach lekarskich oraz pilnować seniora aby przyjmował zapisane leki oraz stosował się do zaleceń medycznych.
 6. Zapewnijmy choremu łatwy dostęp do łazienki. Usuńmy przeszkody znajdujące się po drodze i zadbajmy o to, aby samo przejście nie trwało zbyt długo.
 7. Dieta również ma znaczenie. Należy przygotowywać posiłki które nie powodują wzdęć i zaparć mogących uciskać pęcherz. Niech podawane przez nas dania będą bogate w błonnik i białko. Ponadto na talerzu powinny znajdować się spore ilości warzyw i owoców.
 8. Kolejnym nawykiem wartym wypracowania jest pamiętanie o ćwiczeniach mięśni dna miednicy.
 9. Możemy pomóc seniorowi także poprzez wspólne spacery i inne formy aktywności fizycznej. Wpłynie to na poprawę kondycji oraz zmniejszenie wagi ciała. Warto wiedzieć, że otyłość sprzyja nietrzymaniu moczu.
 10. Kontrolujmy ilość spożywanych przez podopiecznego płynów. Wydawać by się mogło, że im mniej szklanek z napojami, tym lepiej, ponieważ w ten sposób unikniemy popuszczania moczu. Nic bardziej mylnego – ilość płynów powinna być nawet nieco większa aby uniknąć infekcji układu moczowego. Napoje powinny być podawane w niewielkich ilościach oraz w regularnych odstępach czasowych. Unikajmy produktów moczopędnych takich jak zielona herbata, napary z pokrzywy, alkohol, kawa, mocna herbata i napoje gazowane.
 11. Jeśli podopieczny ma problem z nocnym popuszczaniem moczu – nie podawajmy mu picia od 2 i więcej godzin przed położeniem się do łóżka. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko niechcianego oddania moczu podczas snu.

 

Podsumowanie

Nietrzymanie moczu to problem zdrowotny, ale też społeczny. Osoby starsze cierpiące na inkontynencję odczuwają ogromny stres i uczucie skrępowania. Mogą unikać wyjść i wizyt towarzyskich, a nawet mieć z tego powodu permanentnie obniżony nastrój. W takich chwilach opiekunka osoby starszej powinna być wsparciem nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Relacja opiekun – podopieczny, oparta na zaufaniu i empatii, jest tym czego w takim momencie osoba starsza najbardziej potrzebuje. Poza tym konsultacje lekarskie, wdrożenie zalecanego leczenia, stosowanie odpowiednich środków higienicznych oraz przestrzeganie zasad z naszej listy zamieszczonej powyżej to sposób na to, aby w kilku krokach polepszyć jakości życia podopiecznego. Inkontynencja to dolegliwość uciążliwa, ale da się z nią żyć, a co najważniejsze – da się ją leczyć i przeciwdziałać jej objawom. 

Więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz pierwszą część tekstu o nietrzymaniu moczu.