praca jako opiekunka osób starszych dla osób młodych

Ile trzeba mieć lat żeby móc wyjechać na pierwszą sztelę? I czy wiek ma w pracy opiekunki osoby starszej jakiekolwiek znaczenie? O tym w dzisiejszym artykule.

 

Wymagania do pracy w opiece i jej zalety dla osoby młodej

Społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie, a osoby młode poszukiwane są już właściwie w każdym sektorze gospodarki. Aktualnie branża opiekuńcza jest otwarta na pracowników w każdym wieku. Potrzeba doświadczonych opiekunek, ale także tych, które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku. Z pewnością jedną z największych zalet tego zawodu jest elastyczność. Każdy ma możliwość jednorazowego wyjazdu, po którym nie ma obowiązku kontynuacji i powrotu w to samo miejsce, a nawet do Niemiec w ogóle. Kontrakt zostaje podpisany na kilka tygodni, a potem bez problemu można z tego zajęcia zrezygnować. Jest to bardzo wygodne, a taka forma współpracy pozwala wielu niezdecydowanym na przetestowanie się i podjęcie ostatecznej decyzji dopiero po jakimś czasie. Jeśli natomiast z podopiecznym nawiążecie więź i współpraca będzie obopólnie satysfakcjonująca, wtedy możecie podpisać kontrakt na stałe. A przy tym oczywiście wciąż wracać do Polski gdy podczas nieobecności będzie zastępował was opiekun tymczasowy. 

Jeśli posiadasz naturalne predyspozycje do zawodu opiekunki, czyli jesteś osobą cierpliwą, empatyczną i odpowiedzialną, a dodatkowo znasz język niemiecki na poziomie komunikatywnym – nic nie stoi na przeszkodzie żebyś spróbowała swoich sił w zawodzie opiekunki osoby starszej w Niemczech. Ponadto idealnie byłoby jeśli jesteś również osobą zdecydowaną, opanowaną i potrafiącą szybko podejmować decyzje. To wyjątkowo przydatne cechy kiedy mamy do czynienia z zasłabnięciem seniora lub inną, kryzysową sytuacją. Wiek nie ma w tej sytuacji większego znaczenia. Zgłoś się do firmy Perfekton i poznaj więcej szczegółów. Bądź zacznij samodzielnie przeglądać oferty na naszej stronie internetowej tak, aby znaleźć tę pasującą do twoich oczekiwań oraz charakteru. Znajdziesz je pod adresem: https://perfekton.pl/oferty-pracy-niemcy.

 

Młodsza opiekunka osoby starszej

Osoby młode często wnoszą w relację opiekun – podopieczny dużo energii i aktywnego zaangażowania. Wiele z osobą starszą rozmawiają i zachęcają ją do ruchu. Traktują jak swojego dziadka lub babcię, przez co seniorzy czują się ważni i zaopiekowani. Dotychczas wiele niemieckich rodzin prosiło o opiekuna 40+ ale i to ulega zmianie. Rodziny zaczynają zatrudniać młodszych opiekunów ponieważ zależy im na zapewnieniu seniorom nie tylko opieki, ale i towarzystwa: wspólnie jedzonych posiłków i długich rozmów. Niektórzy podopieczni zaznaczają w formularzu, że oczekują osób pogodnych, gadatliwych i pozytywnie nastawionych do życia. Młodość to witalność i entuzjazm, które udzielają się osobie starszej, natomiast ta w zamian podzielić się może swoim doświadczeniem życiowym. Taka mieszanka ma wiele plusów dla obydwu stron.

 

Trudności w znalezieniu pracy w opiece przez osobę młodszą

Niestety istnieje wiele krzywdzących stereotypów mówiących na przykład o tym, że osoby młodsze są nieodpowiedzialne i ciężej im zaufać. Możecie jednak wybrać wyjazd krótkoterminowy w trakcie którego upewnicie się, że ten zawód jest dla was odpowiedni i że dajecie sobie radę. Dodatkowo rodzina seniora, po takim okresie próbnym, będzie miała pewność, że można wam zaufać. Bliscy seniorów często wybierają starsze opiekunki ponieważ chcą zapewnić podopiecznemu towarzystwo kogoś, kto posiada dojrzałość życiową i duże doświadczenie. Jednak coraz więcej rodzin przełamuje ten stereotyp i wybiera coraz młodsze opiekunki. Warto więc próbować i nie zniechęcać się. W niemieckiej opiece powstaje bowiem coraz więcej miejsc pracy, a osób w wieku senioralnym ciągle przybywa. 

 

Kiedy wyjechać?

Swoich sił w zawodzie spróbować możesz już na studiach, na przykład w przerwie wakacyjnej. Wtedy też często brakuje pracowników na wyjazdy. Poza tym do pracy z Perfekton deklarują się świeżo upieczeni absolwenci studiów, nauczyciele w trakcie okresu wakacyjnego czy osoby szukające pracy na stałe i chcące sprawdzić się w nowym zawodzie, a przy okazji od razu dobrze zarobić. Nierzadko są to pracownicy którzy zmieniają swoją ścieżkę zawodową bądź dopiero jej szukają. Pracy w charakterze opiekunki osoby starszej możesz podjąć się praktycznie w każdym wieku. 

 

Podsumowanie

Czujesz, że praca w opiece może być dla Ciebie? Szukasz nowych wyzwań, zawodu, a może po prostu chcesz więcej zarobić w krótkim okresie czasu? Spróbuj swoich sił w zawodzie opiekunki. Po kilku tygodniach możesz diametralnie zmienić swoją koncepcję na zawodową przyszłość bądź kontynuować pracę w opiece i wyjechać na kolejną sztelę. Nie zniechęcaj się tym, że twój młody wiek może być przeszkodą. Czasy i podejście ludzi do tej kwestii zmieniają się. Warto przystąpić do rekrutacji i zobaczyć, co przyniesie jutro.

 

Zobacz więcej o  organizacji czasu wolnego seniora.