Wyjeżdżając do pracy do Niemiec jako opiekunka seniora będziesz miała do czynienia z wieloma ofertami pracy. Część z nich dotyczyła będzie osób starszych po niedawno przebytej operacji. O czym trzeba pamiętać opiekując się seniorem po zabiegu chirurgicznym?

Senior wraca ze szpitala

Okres rekonwalescencji po poważnym zabiegu może być trudny zarówno dla osoby starszej, jak i samej opiekunki. Przyda się odrobina fachowej wiedzy, ale także cierpliwość i empatia. Potrzeby podopiecznego są teraz nieco inne, niż wcześniej. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, jak wspierać seniora w tym niełatwym okresie jakim są pierwsze tygodnie po powrocie do codziennego życia. 

Po pierwsze – przygotowanie domu

Bardzo istotną kwestią, nawet przed samym powrotem ze szpitala, jest odpowiednie przygotowanie domu. Opiekunka osoby starszej powinna zadbać o bezpieczeństwo seniora poprzez wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń. Śliska podłoga, usunięcie przeszkód z dróg przejściowych czy zabezpieczenie schodów to podstawy. Dobrze jest też umieścić przedmioty, których osoba starsza używa najczęściej, w widocznym miejscu tak, aby nie musiała ona ich szukać ani po nie daleko sięgać. 

Spójrz na przestrzeń w domu “świeżym okiem” i zaaranżuj ją od nowa, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby seniora. Zmniejszy to ryzyko upadku i da podopiecznemu większe poczucie bezpieczeństwa.  

Leki i kontrola lekarska

Ważne jest także uważne monitorowanie stanu seniora i reagowanie na ewentualne zmiany. Poza tym oczywiście podawanie leków w wymaganych odstępach czasowych, pamiętanie o wizytach lekarskich i wdrażanie w życie wszystkich zaleceń pooperacyjnych. Nasza pomoc i wsparcie są kluczowe do szybkiego powrotu seniora do zdrowia.  

Odpowiednio zbilansowane posiłki

Dieta dla podopiecznego po operacji powinna być zdrowa i lekkostrawna. Unikamy w niej przede wszystkim tłustych potraw, ciężkostrawnych produktów, napojów gazowanych i zbędnego cukru. Warzywa, owoce, ryż i ryby z pewnością wpłyną na organizm osoby starszej dużo korzystniej i przyspieszą proces zdrowienia. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie, czyli 2-3 litry płynów na dobę. 

Jeśli istnieje taka potrzeba – możliwe, że przez jakiś czas będzie trzeba przygotowywać jedzenie w formie płynnej lub półpłynnej. Krem z warzyw, mus owocowy czy kisiel, to tylko kilka przykładów takiej diety. Konkretne zalecenia dietetyczne powinien przedstawić lekarz lub pielęgniarka.  

Ruch i rehabilitacja, a szybszy powrót do zdrowia

Delikatne ćwiczenia albo przejście choćby kilku metrów dziennie także znacząco wpłyną na proces rekonwalescencji. Poza tym, w zależności od rodzaju operacji, podopieczny może wymagać fizjoterapii lub rehabilitacji. Rolą opiekunki osoby starszej jest pomoc w podejmowaniu aktywności fizycznej, koordynowanie wizyt rehabilitanta, ale też codzienne motywowanie seniora i zachęcanie go do podejmowania kolejnych prób. 

Przed podjęciem pracy w Niemczech jako opiekunka seniora, warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi ofertami, aby znaleźć tę najlepiej dopasowaną do własnych umiejętności i oczekiwań.

Codzienna pomoc opiekunki osoby starszej

Rolą opiekunki jest przede wszystkim udzielanie podopiecznemu wsparcia na co dzień. Dotyczy to m.in. pomocy w zachowaniu higieny osobistej, ubieraniu, czesaniu, zmianie opatrunków, ale także zapewnieniu odpowiednich warunków do wypoczynku. Osoba starsza po operacji powinna mieć spokój, dobrze się wysypiać i dużo odpoczywać. 

Nie zapomnij o wsparciu psychicznym

Oprócz pomocy fizycznej – istotne jest też wsparcie mentalne. Sama operacja i proces zdrowienia mogą wiązać się z poczuciem utraty sprawczości, lęku czy osamotnienia. Poza tym temu okresowi towarzyszyć może ból i konieczność przyjmowania wielu leków, co oczywiście do przyjemnych doświadczeń nie należy. Dlatego tak duży nacisk powinno się kłaść na wsparcie psychiczne. 

Nasza cierpliwość, delikatność, dostępność i takt znaczą dla seniora naprawdę wiele. Niech podopieczny ma poczucie, że w każdej chwili może zostać wysłuchany i że nie jest ze swoimi problemami i dolegliwościami sam. Atmosfera pełna wsparcia pozytywnie wpłynie na samopoczucie seniora i obniży poziom lęku czy frustracji. 

Poza tym warto zachęcać podopiecznego do interakcji z innymi. Telefonów do przyjaciół, rodzinnych wizyt i podejmowania innych aktywności społecznych. To również poprawi jego stan i może przyspieszyć powrót do zdrowia. 

Podsumowanie

Opieka nad osobą starszą po operacji powinna być holistyczna. Obejmująca pomoc w codziennych czynnościach, ale też dająca wsparcie mentalne. Dopiero takie połączenie jest przepisem na skuteczną rekonwalescencję

Poza tym opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest nie tylko szansą na rozwój zawodowy i bardzo dobre zarobki, ale także możliwością nawiązania cennych relacji międzyludzkich. Warto skorzystać z tej możliwości i wziąć z tej pracy również coś dla siebie. 

 

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o tym jakich leków nie powinno podawać się seniorowi

 

Polskie opiekunki osób starszych w Niemczech cieszą się uznaniem za profesjonalizm i zaangażowanie, co przekłada się na korzystne warunki zatrudnienia. Zobacz oferty pracy tutaj