Praca opiekunki osób starszych w Niemczech jest zajęciem odpowiedzialnym, wymagającym siły zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Codzienne obowiązki, zwłaszcza przy chorym seniorze, mogą być wyczerpujące. Niekiedy jednak zdarza się, że oprócz podopiecznego mamy jeszcze pod opieką jego ukochanego psa lub kota. Czy opiekunka musi (lub powinna) opiekować się zwierzętami osoby starszej? Jak pogodzić to zadanie z obowiązkami wynikającymi z opieki nad seniorem? Dziś przyjrzymy się wszystkim zagadnieniom związanym ze zwierzętami na szteli.

Standardowe obowiązki opiekunki osoby starszej

Zakres obowiązków opiekunki jest uzależniony od wielu czynników. Do najważniejszych należą: stan zdrowia seniora, jego potrzeby i oczekiwania, a także dostosowanie domu czy mieszkania do potrzeb starszej osoby. Opiekunka ma przede wszystkim pomagać seniorowi w codziennych czynnościach i być dla niego wsparciem – dosłownym i mentalnym. Jakie zatem zadania będą stały przed Tobą na szteli?

  • Higiena seniora – pomoc w myciu, czesaniu, ubieraniu i dbaniu o ogólnie pojętą czystość.
  • Pomoc w poruszaniu się – wspomaganie i asystowanie podopiecznego podczas chodzenia, wstawania i siadania. W przypadku obłożnie chorych seniorów może być konieczne przenoszenie, np. z łóżka na wózek inwalidzki.
  • Przygotowywanie posiłków i robienie zakupów – o ile pierwszy punkt często znajduje się w wykazie obowiązków, o tyle zakupy nie zawsze należą do opiekunki. Zdarza się, że rodzina prosi jedynie o listę potrzebnych produktów i dostarcza je do mieszkania seniora.
  • Porządki w domu – chodzi tutaj przede wszystkim o utrzymanie czystości w pomieszczeniach, z których korzystacie Ty i podopieczny. Ścieranie kurzu, odkurzanie, pranie, prasowanie to główne obowiązki opiekunki.
  • Dbanie o zdrowie seniora – codzienna obserwacja objawów i ogólnego samopoczucia, monitorowanie parametrów życiowych, kontakt z lekarzem prowadzącym.
  • Organizowanie rozrywek – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Z podopiecznym możesz oglądać filmy, czytać gazety, grać w gry planszowe, chodzić na spacery. Warto zapytać rodzinę lub samego seniora, co lubi robić, i takie aktywności mu proponować.
  • Wspieranie podopiecznego – osoby starsze często zmagają się z poczuciem osamotnienia, bólem i strachem. Twoją rolą będzie udzielanie seniorowi wsparcia emocjonalnego, zapewnianie mu spokoju i pozytywnej atmosfery.

Czy opiekunka musi zajmować się zwierzęciem?

Powiedzmy wprost: podstawowe obowiązki opiekunki nie obejmują opieki nad zwierzęciem seniora. Jej zadaniem jest pomoc jemu samemu w czynnościach, z którymi ten już sobie nie radzi. Jeśli jednak starszy, chory podopieczny ma ukochanego psa lub kota, rodzina powinna o tym wspomnieć w rozmowie z agencją. Wtedy opiekunka widzi w ogłoszeniu odpowiednią adnotację i może zdecydować, czy chce wziąć na siebie dodatkowy obowiązek. Informacja o opiece nad kotem czy psem powinna też znaleźć się w umowie zawieranej przez firmę opiekuńczą.

Wyobraźmy sobie, że lubisz zwierzęta i chcesz zająć się pupilem podopiecznego. Aby dobrze wykonać swoje zadanie, musisz mieć wiedzę na ten temat. Masz własne zwierzątko w domu? Punkt dla Ciebie. Zawsze jednak warto nieco się dokształcić. Możesz przeczytać książkę o potrzebach i zachowaniu różnych gatunków i ras zwierząt. Dowiedz się, co powinno Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u weterynarza. Zapytaj też, jak dotychczas senior lub jego rodzina opiekowali się zwierzęciem. Być może pies ma stałe pory spacerów, a kot szczególnie lubi bawić się wędką? Pewne nieistotne na pierwszy rzut oka sprawy mogą okazać się kluczowe dla dobrego samopoczucia zwierzaka.

Dla wielu osób starszych kot lub pies to coś więcej niż tylko zwierzę. Często jest traktowany jak członek rodziny i najlepszy przyjaciel. Dzięki niemu senior przestaje być samotny, ma motywację do ruchu, do działania. Kontakt ze zwierzęciem to jedna z najlepszych form fizjo- i psychoterapii. Badania pokazują, że obniża on poziom stresu, poprawia samopoczucie i wpływa pozytywnie na zdrowie. Osoby starsze na nowo stają się szczęśliwe, ponieważ czują, że są komuś potrzebne. Ty, jako opiekunka, możesz więc dodatkowo pomóc podopiecznemu, wykonując przy pupilu te zadania, których senior nie jest już w stanie zrobić.

Pies lub kot opiekunki na szteli

Przechodzimy teraz do problemu, z którym zmaga się wiele opiekunek pracujących w Niemczech: z kim zostawić ukochanego psa lub kota? Zdarza się, że pracownicy opieki odkładają z tego powodu wyjazd. Znalezienie kogoś, kto będzie dokarmiał zwierzę przez kilka dni, nie jest trudne. Tutaj jednak w grę wchodzą tygodnie, a nawet miesiące. Nie każdy może sobie pozwolić na długoterminowy hotel dla zwierząt. Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc zabranie pupila ze sobą. Czy to możliwe? Teoretycznie tak. Wszystko zależy od umów i ustaleń z rodziną seniora oraz z agencją. Pamiętaj, że pracodawcy nie ponoszą odpowiedzialności za Twojego psa lub kota, więc za ewentualne szkody czy leczenie będziesz musiała zapłacić z własnej kieszeni. Tak samo jest z przejazdem: firma płaci jedynie za Twoją podróż. Pupil na szteli to także dodatkowe obowiązki dla Ciebie.

Czy zatem można zabrać ze sobą psa lub kota do Niemiec? W teorii jak najbardziej, ale bezpieczniej jest jednak założyć, że nie. Nigdy nie wiadomo, jak zwierzę zniesie podróż i zamieszkanie w zupełnie obcym miejscu. Jeśli wiesz, że Twój pupil będzie czuł się dobrze, porozmawiaj z przedstawicielem agencji i dowiedz się, czy na wybranym zleceniu jest taka możliwość. Jeżeli nie, rozważ inne opcje, takie jak zostawienie psa lub kota u kogoś bliskiego, znalezienie tak zwanego petsittera, czyli opłacanego opiekuna lub domu tymczasowego.

Pamiętaj – wszelkie kwestie związane ze zwierzętami na szteli należy omówić jeszcze przed podpisaniem umowy. Jeśli masz alergię albo obawiasz się zwierząt, nie wahaj się powiedzieć o tym koordynatorowi. W ten sposób agencja będzie mogła dopasować Ci idealne zlecenie.

 

Źródła:

[1] https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/handle/11320/11870

[2] https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=540389