Letnie miesiące to idealny czas na poszukiwanie dodatkowej pracy – popularnością cieszy się zwłaszcza branża opieki nad seniorami. Podczas wakacji wiele stałych opiekunek zjeżdża do domu lub wyjeżdża na urlop. Podopieczni nie mogą w tym czasie pozostać sami, więc rodziny i agencje rozglądają się za zastępstwem. Szukasz sposobu na dodatkowy zarobek, a wakacje wydają się na to idealnym momentem? Rozważ pracę w niemieckiej opiece! Nie musisz mieć dużego doświadczenia – wystarczy, że umiesz porozumieć się po niemiecku. Sprawdź, co możesz zyskać, pracując jako opiekunka za granicą. 

Wakacyjna sztela: dobry start dla początkujacych 

Jeszcze przed wakacjami rodziny podopiecznych rozglądają się za osobami na zastępstwo. Wiedzą już z wyprzedzeniem, kiedy ich stałe opiekunki idą na urlop i są w stanie zaplanować, na ile dni czy tygodni będą potrzebować dodatkowego wsparcia. Zwykle takie oferty obejmują 2-3 tygodnie, czasem miesiąc. Zdarzają się też krótsze sztele, na przykład tydzień lub nawet kilka dni. Podczas wakacji i tuż przed nimi pojawia się zatem więcej krótkoterminowych ofert pracy dla opiekunek w Niemczech. Z tych ogłoszeń korzystają głównie zmienniczki. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie ma zleceń długoterminowych – takie również można znaleźć. 

Wakacje są więc idealnym czasem dla tych opiekunek, które dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą. Niewielkie doświadczenie nie jest przeszkodą, by znaleźć zatrudnienie. Niemieccy pracodawcy chcą w miarę szybko i sprawnie znaleźć kogoś, kto będzie się zajmował ich starszym krewnym. W tym celu nierzadko obniżają wymagania, przy czym wynagrodzenie pozostaje na podobnym poziomie. Oczywiście jeśli jesteś początkującą opiekunką, zapewne dostaniesz „łatwe” zlecenie. Mowa tutaj o opiece nad mobilnym seniorem, który da radę wykonywać podstawowe czynności. Jego główną potrzebą jest zwykle towarzystwo do rozmów i spędzania wolnego czasu. W przypadku chorych, niesamodzielnych podopiecznych oczekiwania są większe – na takie stanowiska rodziny przyjmują doświadczone opiekunki. 

Kto szuka pracy dla opiekunek na wakacje? Zazwyczaj są to przedstawiciele zawodów, które w lipcu i sierpniu nie pracują, jak chociażby nauczyciele, pedagodzy czy nauczyciele przedszkolni. Dzięki krótkoterminowym zleceniom mogą dorobić sobie do domowego budżetu. Praca w opiece w Niemczech jest też popularna wśród studentów i absolwentów, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. 

Dlaczego warto pracować jako opiekunka w wakacje? 

Jeśli zastanawiasz się, co da Ci wyjazd na krótką, wakacyjną sztelę, podpowiadamy: przede wszystkim atrakcyjny zarobek. Oczywiście taki rodzaj pracy nie dla każdego będzie odpowiedni – wielu z nas w wakacje chce po prostu odpocząć. Czasem jednak opiekunka potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki i jest gotowa przełożyć własne wakacje na kiedy indziej. Dlatego wiele agencji i firm opiekuńczych, by zachęcić pracowników do letnich szteli, jest gotowych za nie dobrze zapłacić. Także w Perfekton oferujemy opiekunom nawet 400 euro premii wakacyjnej doliczanej do podstawowego wynagrodzenia. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://perfekton.pl/bonus-wakacyjny-2024-7/. 

Atrakcyjne wynagrodzenie to tylko jedna z korzyści, jakich możesz oczekiwać, pracując w wakacje. Istnieje wiele innych kwestii, które mogą Cię przekonać do pracy w opiece w Niemczech w lecie. Jest to chociażby możliwość poprawy umiejętności językowych. Jest Ci trudno mówić po niemiecku, przełamać się, by zacząć rozmawiać? Krótka sztela będzie dla Ciebie doskonałą szansą, aby pozbyć się obaw. W ten sposób nie tylko zbudujesz pewność siebie, ale też podniesiesz swoje kwalifikacje i zyskasz dostęp do lepiej płatnych zleceń długoterminowych. Pamiętaj, że każda, nawet krótkotrwała praca opiekunki, to zdobywanie doświadczenia. Wakacyjną sztelę będziesz mogła wpisać do CV i pochwalić się nią na kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej. Kto wie, może zdobędziesz umiejętności, które przydadzą Ci się w dalszej karierze opiekunki? 

Praca w wakacje jest też idealną okazją do poznania ludzi i nawiązania kontaktów, które mogą być pomocne podczas szukania kolejnej szteli. Dzięki niej masz też możliwość zwiedzenia innego kraju, oswojenia się z obcą kulturą i zwyczajami. Ale najważniejszą korzyścią jest poczucie satysfakcji i zadowolenia z tego, że pomagasz osobie potrzebującej. 

Opieka w Niemczech, czyli dobra praca na lato 

Jeśli szukasz zatrudnienia w opiece w Niemczech na wakacje, pamiętaj, by korzystać z ofert zamieszczanych przez renomowane agencje. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sztela jest nie tylko atrakcyjna, ale i bezpieczna. Legalne zatrudnienie to też regularna wypłata w ustalonej wysokości, pomoc koordynatora oraz możliwość późniejszej pracy na stałe. Masz nieduże doświadczenie? Nie martw się – firmy takie jak Perfekton są w stanie dopasować dla Ciebie najlepsze zlecenie. Jeżeli zatem: 

  • znasz niemiecki w stopniu co najmniej komunikatywnym, 
  • wakacje to czas, który chcesz poświęcić na dodatkowy zarobek, 
  • lubisz ludzi, jesteś osobą pełną empatii, cierpliwości i chcesz pomagać innym, 

zgłoś się do nas – mamy dla Ciebie pracę oraz premię wakacyjną. 

Lato to doskonały czas na szukanie pracy w niemieckiej opiece. W lipcu i sierpniu wiele stałych opiekunek wraca do Polski, by odpocząć w towarzystwie bliskich. Dla zmienniczek ten czas jest okazją do zarobku, ale trzeba pamiętać o jednym – poświęcamy kilka tygodni, które mogłybyśmy spędzić na przykład z dziećmi czy wnukami. Jednak praca opiekunki na zastępstwo nie trwa długo i już po kilku tygodniach można wrócić do domu. Za to czas na szteli możesz poświęcić na rozwój osobisty i zawodowy. W jej trakcie szkolisz swój niemiecki, zdobywasz doświadczenie, szlifujesz kompetencje miękkie. Dodatkowo w wakacje łatwiej jest znaleźć pracę, gdyż z reguły konkurencja jest mniejsza. A praca, nawet czasowa, podnosi kwalifikacje opiekunki. Po wakacjach łatwiej będzie Ci więc znaleźć stałe zatrudnienie. 

 

Źródła: 

[1] Jolanta Perek-Białas Łączenie pracy i opieki nad osobą starszą – wpływ na jakość życia opiekuna https://www.researchgate.net/profile/Justyna-Stypinska/publication/318883039_Laczenie_pracy_i_opieki_nad_osoba_starsza_-_wplyw_na_jakosc_zycia_opiekuna_Reconciliation_of_work_and_elderly_care_-_the_influence_on_the_quality_of_life_of_the_carer/links/598ab7b5aca272435854ac06/Laczenie-pracy-i-opieki-nad-osoba-starsza-wplyw-na-jakosc-zycia-opiekuna-Reconciliation-of-work-and-elderly-care-the-influence-on-the-quality-of-life-of-the-carer.pdf  

[2] Agnieszka Gerlach-Kaszyńska Opiekun osoby starszej delegowany do Niemiec – relacja z pracodawcą i relacja z podopiecznym https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-c86bb022-2e1c-4616-baf6-e1bb1127e7ea