Utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia, zwłaszcza w podeszłym wieku, to nie lada wyzwanie. Opiekunki dokładają wszelkich starań, by ich podopieczni cieszyli się jak najlepszą kondycją – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Kluczowa jest więc aktywizacja osoby starszej. Czym ona dokładnie jest? To szereg ćwiczeń i aktywności, które mają za zadanie poprawiać jakość życia seniora. Dziś przyjrzymy się najpopularniejszym formom aktywizacji podopiecznych i sprawdzimy, jakie korzyści dają. 

Aktywizacja osoby starszej i jej korzyści 

Chcesz, by Twój podopieczny długo cieszył się zdrowiem i jak najlepszym samopoczuciem? Zapewnij mu codzienną aktywizację fizyczną i umysłową. Jeżeli będzie codziennie angażował się w ćwiczenia, otrzyma w zamian: 

  • Lepsze zdrowie fizyczne: lekka, regularna aktywność w formie gimnastyki czy spacerów pomaga utrzymać sprawność, wzmacnia odporność, poprawia krążenie i redukuje ryzyko chorób cywilizacyjnych. 
  • Zdrowie psychiczne: aktywny umysł wolniej się starzeje i rzadziej zapada na demencję. 
  • Satysfakcję z życia: gdy senior, mimo wieku, podejmuje wyzwania i cieszy się nimi, wzrasta jego poczucie własnej wartości i radość z codzienności. 
  • Przynależność społeczną: mowa tutaj zwłaszcza o uczestniczeniu w zajęciach grupowych. Podopieczny na nowo czuje się częścią społeczeństwa, nie siedzi już samotnie we własnych czterech ścianach. 

Bardzo ważne jest, by żadne z Was – ani Ty, ani senior – nie traktowało aktywizacji jako przykrego obowiązku. Postaraj się tak dobrać formy aktywności, aby były przyjemnością. Niech będą jak najbardziej różnorodne, ale jednocześnie dopasowane do preferencji i możliwości podopiecznego. Dzięki temu osoba starsza z chęcią będzie podejmowała postawione przed nią wyzwania. 

Jakie aktywności najczęściej podejmują podopieczni opiekunów pracujących w Niemczech? Wielu z nich uczestniczy w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tam rozwijają zainteresowania, kontynuują edukację i zdobywają nowe umiejętności. Nie mniej popularne są kluby seniora, w których osoby starsze spotykają się w nieco bardziej towarzyski sposób. Chętnie podejmowanym wyzwaniem jest też wolontariat. Seniorzy biorą udział także w warsztatach artystycznych, wyjściach do teatru czy opery, kursach komputerowych i zorganizowanych zajęciach sportowych. Każda z tych aktywności ma dawać nie tylko możliwość ciekawego spędzenia czasu, ale przede wszystkim stymulację fizyczną, umysłową i społeczną. 

Co może robić senior, czyli formy aktywizacji 

Zastanawiasz się, czy aktywizacja osoby starszej będzie najlepszym rozwiązaniem na Twoim zleceniu? Specjalnie dla Ciebie opisujemy kilka najpopularniejszych – mamy nadzieję, że ułatwi Ci to decyzję. Zacznijmy zatem od Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Są to placówki często działające przy standardowych uczelniach. Oferują one seniorom szeroki wachlarz zajęć akademickich i kursów teoretycznych. Celem UTW jest poszerzanie wiedzy także w wieku podeszłym i integracja społeczna seniorów. Na uczelni można spotkać wykłady historyczne, literaturoznawcze, psychologiczne czy przyrodnicze. Studenci biorą udział w kursach językowych, warsztatach artystycznych, zajęciach z nowych technologii oraz w seminariach i dyskusjach społecznych. Zajęcia na UTW stymulują umysł, pozwalają rozwijać pasje i są okazją do nawiązywania nowych znajomości. 

Kolejną opcją aktywności dla osób starszych jest wolontariat. To swoista misja, w której senior może się realizować, wykorzystywać swoje doświadczenie i umiejętności do tego, by pomagać innym. Twój podopieczny może być wolontariuszem w organizacjach charytatywnych, fundacjach, domach dziecka, domach opieki. Może brać udział w akcjach ekologicznych, prowadzić warsztaty, pomagać w bibliotekach, muzeach i instytucjach kultury. Wolontariat pozwala zwiększyć poczucie sensu w życiu i znaleźć dla siebie nowy cel. 

Senior może też aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej. Zajęcia klubów seniora: sportowe, artystyczne, komputerowe, kulinarne, pomagają poznać nowych ludzi i spędzać czas w sposób, który podopieczny lubi. Kluby seniora organizują też wieczory z grami planszowymi, dyskusje filmowe, wycieczki do teatru, kina czy muzeum. Dużą popularnością cieszą się zajęcia ruchowe: joga, gimnastyka dla seniorów, taniec, pływanie. Od czasu do czasu organizatorzy zapraszają na wykłady ciekawych ludzi, a dla osób, które tego potrzebują, prowadzone są grupy wsparcia i zajęcia terapeutyczne. 

Rola opiekuna w aktywizacji osób starszych 

Senior, który jest aktywny, szybko zaobserwuje w swoim życiu szereg korzyści. Będzie to przede wszystkim lepsze zdrowie fizyczne, lepsza pamięć, redukcja ryzyka chorób cywilizacyjnych, a także depresji i innych problemów natury psychologicznej, poprawa jakości snu, wzmocnienie poczucia własnej wartości i możliwość integracji społecznej. Nie byłoby to jednak możliwe bez codziennego, cierpliwego wsparcia opiekunki – czyli Twojego. Jak możesz pomóc podopiecznemu w aktywizacji? 

  • Podchodź do seniora indywidualnie, pamiętaj o jego zainteresowaniach, potrzebach i możliwościach. 
  • Zachęcaj go do podejmowania wyzwań, motywuj w słabszych chwilach. 
  • Bądź realistką w planowaniu aktywności – nie narzucaj ich seniorowi za dużo. 
  • Obserwuj postępy podopiecznego i nie zapominaj go chwalić za zaangażowanie. 
  • Przypominaj seniorowi o korzyściach, jakie płyną z aktywnego trybu życia. 
  • Wspieraj go emocjonalnie, staraj się tworzyć atmosferę bezpieczeństwa i zaufania. 
  • Angażuj rodzinę podopiecznego w jego aktywizację. 

Kompleksowa opieka nad osobą starszą obejmuje wszystkie aspekty jej życia – także aktywizację. Dobra opiekunka doskonale wie, jakie korzyści płyną z odpowiedniego doboru aktywności dla seniora i jest świadoma, w jaki sposób może go wspomagać w ich realizacji. Dzięki temu osoba starsza może dłużej być samodzielna i cieszyć się pełnią życia. 

Chcesz spróbować swoich sił jako opiekunka seniora w Niemczech? Zgłoś się do nas! Konsultanci agencji Perfekton dobiorą dla Ciebie idealną sztelę. 

 

Źródła: 

[1] Małgorzata Kaczmarczyk, Elżbieta Trafiałek  Aktywizacja osób w starszym wieku jako szansa na pomyślne starzenie – https://symulatorium.zut.edu.pl/fileadmin/PUBLIKACJE/Aktywizacja_osobw_starszym_wieku.pdf 

[2] Ewa Kaniewska-Mackiewicz Rola terapii zajęciowej w aktywizacji i rehabilitacji osób starszych – https://open.icm.edu.pl/server/api/core/bitstreams/81c259a4-d4c1-4f11-9e5c-e65a541a8cd8/content