Dynamika wzrostu liczby osób starszych w Niemczech jest niepokojąca, dlatego wsparcie polskich opiekunów wydaje się być dziś cenniejsze niż kiedykolwiek. Nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się w najbliższym czasie odwrócić.

Kryzys demograficzny w Europie pogłębia się coraz silniej. Jednym z przykładów jest społeczeństwo niemieckie, w którym braki kapitału ludzkiego w konkretnych obszarach gospodarki są na tyle duże, że Niemcy upatrują w uchodźcach i emigrantach poprawy tej sytuacji. Wsparciem okazują się także osoby wyjeżdżające do pracy tymczasowo, np. w sektorze opieki.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Jak wskazuje serwis de.statista.com liczba osób potrzebujących opieki w Niemczech rośnie. Prognozuje się, że w 2025 roku liczba seniorów wymagających opieki długoterminowej sięgnie aż 1,05 miliona osób (kolor granatowy). Biorąc pod uwagę niskie bezrobocie w Niemczech, czyli jedyne 3,6,%, sytuacja na niemieckim rynku opieki nie będzie łatwa. Niemcy jeszcze chętniej będą korzystać ze wsparcia polskich opiekunów.

Rynek opieki w Niemczech

Opiekun niemiecki a opiekun polski

Rynek opieki w Niemczech charakteryzuje się konkretnymi regulacjami, wskazującymi, że tytuł Altenpfleger (opiekuna osób starszych) przysługuje wyłącznie osobom wykwalifikowanym, które ukończyły trzy- lub dwuletnią szkołę w Niemczech i zdały egzamin końcowy. Stąd m.in. biorą się różnice w wynagrodzeniu opiekunów – niemieccy opiekunowie mogą zarobić w swoim kraju więcej właśnie ze względu na odbytą edukację kierunkową oraz brak bariery językowej. Być może trudna sytuacja na niemieckim rynku spowoduje zmianę regulacji prawnych na korzyść opiekunów z zagranicy, którzy mimo braku wspomnianego wykształcenia mogą coraz częściej pochwalić się sporym doświadczeniem i zaangażowaniem.

Coraz lepsze warunki pracy

Polscy opiekunowie osób starszych dostrzegają poprawę warunków pracy w Niemczech. Wiedzą, że współpracując z doświadczoną i uczciwą agencją mają szansę na bezpieczną pracę i godne zarobki – sporo większe niż oferuje polski rynek. Opiekunowie przygotowujący się dziś do wyjazdu wiedzą dokładnie, do jakiego trafią domu i kim będą się opiekować. Podpisują umową oraz mają zapewnione Druk A1 i ubezpieczenie – kartę EKUZ, a od ich zarobków są odprowadzane składki ZUS.  Opiekunowie zatrudnieni w Perfekton mogą liczyć ponadto na wsparcie dedykowanego pracownika, który nie tylko pomoże im przygotować się do wyjazdu, ale będzie wsparciem podczas pobytu w Niemczech.

Rynek pracy opiekunów osób starszych jest niezwykle dynamiczny i wciąż nienasycony. Pozytywne jest jednak to, że z każdym rokiem zmienia się na lepsze dla polskich opiekunów, których praca choć nadal jest niezwykle wymagająca, to staje się też bardziej doceniana zarówno przez Niemców jak i Polaków.