masaż geriatryczny

Dzisiaj dowiemy się więcej o masażu geriatrycznym. Czym charakteryzuje się masaż przeznaczony dla osoby starszej? W jakich sytuacjach i w jaki sposób się go wykonuje? 

Masaż przeznaczony dla osoby starszej

Masaż geriatryczny to specyficzny typ masażu przeznaczony właśnie dla seniorów. Jest elementem rehabilitacji, a przy okazji poprawia jakość życia codziennego i może stanowić formę relaksu. Jako że wraz z wiekiem narastają problemy takie jak nieprawidłowa postawa ciała, zaburzenia krążenia, utrata równowagi, problemy z przemieszczaniem się, deformacje kostne, dolegliwości bólowe oraz znikoma ilość aktywności fizycznej – taki masaż leczniczy może przynieść naprawdę wiele korzyści. 

 

Profesjonalny masaż wykonuje masażysta lub fizjoterapeuta, ale także opiekunka osoby starszej może nauczyć się podstawowych ruchów. Do każdego podopiecznego należy indywidualnie dostosować siłę nacisku, intensywność i częstotliwość masażu. Masaż geriatryczny może pozytywnie wpłynąć na zdrowie seniora cierpiącego m.in. na obrzęki, zaburzenia przepływu krwi, bóle mięśni, zmniejszone napięcie mięśniowe (na przykład osoby leżące), bóle kręgosłupa czy choroby zwyrodnieniowe stawów. [1]

 

Odpowiednio dobrany masaż zwiększa swobodę w poruszaniu się oraz zmianach pozycji ciała, czyli czynnościach które mogły wcześniej sprawiać seniorowi ból. Poza tym masaż może być również rozgrzewką przed ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi albo skuteczną formą relaksu. Stosuje się go więc także przy bezsenności i stanach lękowych u seniora. Rehabilitacja geriatryczna pozwala utrzymać dobrą kondycję w podeszłym wieku, powrócić do zdrowia po przebytej chorobie i przezwyciężyć niepełnosprawności. 

Na czym polega masaż geriatryczny

Masaż przeznaczony dla seniora zazwyczaj polega na technice ugniatania, rozcierania, wyciskania lub wibracji. Rozpoczyna i kończy się głaskaniem. Masaż geriatryczny to specjalnie dobrane, nieinwazyjne techniki dotyku dopasowane do wieku i stanu seniora. Przed rozpoczęciem aktywności należy dowiedzieć się na jakie schorzenia cierpi podopieczny ponieważ część z nich może stanowić przeciwwskazanie do tego typu aktywności.

Do najbardziej typowych przeciwwskazań należą choroby skóry (łuszczyca, owrzodzenia itp.), otwarte rany, zmiany ropne, gorączka, nieleczone nadciśnienie tętnicze, nowotwory, niewyrównane wady serca, zaburzenia krzepliwości krwi oraz zakażenie wirusowe bądź bakteryjne. Przed rozpoczęciem masażu dobrze jest zapytać podopiecznego o ogólne samopoczucie oraz zmierzyć mu ciśnienie. 

 

W jakim celu wykonuje się masaż geriatryczny:

  1. Relaks.
  2. Profilaktyka zapobiegająca zwiększonemu napięciu i sztywności mięśni.
  3. Właściwości lecznicze na przykład hamujące rozwój dolegliwości bólowych czy eliminujące ograniczenia ruchomości stawów.
  4. Podtrzymanie efektu wcześniejszych działań rehabilitacyjnych. 

Zalety regularnego stosowania masażu

Masaż geriatryczny najczęściej jest masażem leczniczym który dogłębnie oddziałuje na tkanki poprawiając przepływ krwi oraz redukując dolegliwości bólowe kręgosłupa, mięśni i stawów. Poza tym przyspiesza regenerację tkanek i mięśni, redukuje obrzęki oraz sprawia, że krwiaki pourazowe wchłaniają się dużo szybciej. Dodatkowo odpręża ciało i umysł, redukuje napięcia w mięśniach, zwiększa ruchomość stawów i zakres ich ruchu, reguluje ciśnienie krwi, pobudza prawidłowe odżywienie tkanek, wycisza układ nerwowy oraz wspiera eliminację zbędnych produktów przemiany materii. Ponadto aktywizuje osoby starsze pozwalając im na przykład na samodzielną zmianę pozycji leżącej co zapobiega powstawaniu odleżyn.

Zalet systematycznego stosowania masażu ciała jest więc naprawdę wiele. Pomyśl więc już dzisiaj czy można taką wizytę fizjoterapeuty lub masażysty zaaranżować w domu seniora, którym aktualnie się opiekujesz. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych – może wyjść ona tylko na plus.

Podsumowanie

Masaż geriatryczny to aktywność która powinna opierać się na zaufaniu pomiędzy terapeutą, a seniorem. Wtedy jego efekty będą najbardziej widoczne i przyniosą podopiecznemu uczucie relaksu. Tak więc starajmy się nawiązać z seniorem więź i uważnie obserwować reakcje jego ciała. Masujący powinien posiadać odpowiednią wiedzę oraz wyczucie, pozwalające dostosować intensywność ruchów do potrzeb i samopoczucia osoby starszej. 

 

Seniorzy bardzo cenią dotyk i kontakt z drugim człowiekiem, tak więc taki masaż przynosi wiele korzyści – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Od zwiększenia sprawności fizycznej, po ulgę w bólu i lepsze samopoczucie. Warto pamiętać o tym, że masaż geriatryczny powinien być uprzednio skonsultowany z lekarzem lub fizjoterapeutą i nie można wykonywać go u każdego. Natomiast prostych ruchów, które możemy wykonywać jako opiekunka osoby starszej, warto nauczyć się od fizjoterapeuty. Powinny być one odpowiednio dobrane pod konkretną osobę, tak więc wiedza masażysty okaże się niezbędna, aby nie zrobić seniorowi krzywdy.  

 

Dowiedz się więcej o pracy opiekunki seniora oraz o zaburzeniach psychicznych u osób starszych.  

 

Źródła:

[1] https://www.drmax.pl/blog-porady/masaz-geriatryczny