Dobre samopoczucie

Wiele piszemy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu seniorów – dzisiaj natomiast zajmiemy się stylem życia samej opiekunki. Jak utrzymać balans w trakcie pracy na szteli i nie zaniedbać swoich potrzeb?

Jak utrzymać balans w pracy opiekunki osoby starszej

Dobre samopoczucie opiekunki osoby starszej oraz jej zdrowie i siły witalne przekładają się na to, jak zajmuje się ona seniorem i jaki ma nastrój. Warto więc przy pracy z podopiecznym zadbać także o siebie. Praca na szteli to nie tylko czas przeznaczony dla seniora. To również nasz czas wolny który powinniśmy wykorzystywać na relaks, odpoczynek i ładowanie baterii. Szczególnie dobrze jest zadbać o siebie aby uniknąć wypalenia zawodowego, nie nadwyrężać swojego zdrowia i nie zapominać o samopoczuciu psychicznym. 

Znajdź swoje miejsce w okolicy

Większość czasu spędzamy w domach podopiecznych. Warto jednak poznać też okolicę zamieszkania pod własnym kątem. Może niedaleko znajduje się piękny park, basen miejski, kameralna galeria handlowa, jezioro, ścieżka rowerowa czy restauracja z kuchnią polską? Znajdź “swoje” miejsca i spędzaj w nich swój wolny czas. A może spędzisz go tam razem z podopiecznym?  

 

Utrzymuj bliskie relacje ze swoją rodziną i przyjaciółmi

Tygodnie spędzone z dala od bliskich i naszego codziennego życia na pewno nie są najłatwiejsze. Możesz jednak na co dzień dbać o to, aby pozostać w stałym kontakcie z bliskimi. Często dzwoń do rodziców, dzieci i całej rodziny. Rozmawiaj na video (na przykład przy pomocy Facebooka lub Skype) z przyjaciółkami i pisz smsy do znajomych.

Bierz udział w życiu najbliższych choćby wirtualnie. To pozwoli Ci czuć z nimi większą więź, a także poprawi samopoczucie psychiczne i sprawi, że czas szybciej zleci. Nie zapominajmy też o osobach poznanych na miejscu. Wyjście na kawę czy spacer z inną opiekunką osoby starszej mieszkającej w okolicy również poprawi Ci nastrój i pozwoli utrzymać balans pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. 

 

Nie zapominaj o hobby i rozwijaniu własnych zainteresowań

Hobby i zainteresowania to ważna część życia każdego człowieka. Zabierz więc ze sobą na sztelę do Niemiec ulubione przedmioty. Książki, płyty z muzyką, szydełko, magazyny, taśmy do ćwiczeń, gry, aparat fotograficzny i co tylko jeszcze przyjdzie Ci do głowy. Rozwijaj swoje zainteresowania i miej oczy szeroko otwarte – może na miejscu zauważysz nową rzecz, która stanie się Twoim hobby? 

Ponadto do wspólnego spędzania czasu możesz zaktywizować seniora. Kto wie, może interesujecie się tym samym? Na koniec warto dodać, że hobby może doskonale relaksować i pozwoli odstresować się po ciężkim dniu. 

Edukacja i inwestycja w siebie to zawsze dobry pomysł

Jedną z kluczowych kompetencji przyszłości już posiadasz – jesteś opiekunką seniora. Zawód ten, z racji starzejących się społeczeństw, będzie tylko i wyłącznie zyskiwał na popularności. W czasie wolnym pomyśl o tym, w jaki jeszcze sposób możesz się rozwijać. Może być to na przykład nauka języka niemieckiego czy kurs pierwszej pomocy.

Wszystkie te rzeczy zwiększą Twoją wartość na rynku, a możesz zajmować się nimi po godzinach – nawet dla przyjemności. Inwestycja w siebie to zawsze dobry pomysł. Zwiększy ona również Twoje poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. 

 

Dbaj o swoje ciało, jak i ducha

Z racji zawodu opiekunki osoby starszej – pamiętaj o dbaniu o swój kręgosłup i nie przeciążaniu się. Więcej na ten temat, oraz o tym jak zapobiec problemom z kręgosłupem, przeczytasz w naszym artykule: Jak dbać o kręgosłup.

Poza tym odpowiednia ilość snu, relaksacja, zdrowa dieta, unikanie używek oraz codzienna porcja ruchu to podstawa. Miej na uwadze to, jak czujesz się po danym posiłku, jakiego typu ruchu potrzebujesz (i jakie aktywności lubisz), czy jesteś zestresowana przed pójściem spać i tak dalej. Obserwacja siebie – swojego samopoczucia, myśli, jak i stanu zdrowia – jest bardzo istotna w procesie dbania o swój własny dobrostan. Zaopiekuj się sobą już od dziś.

 

Nie bój się prosić o pomoc

Jeśli nie jesteś czegoś pewna, martwią Cię dolegliwości seniora albo po prostu nie wiesz, co zrobić w danej sytuacji – nie bój się prosić o pomoc. To naturalne, że nie zawsze jesteśmy w stanie znać na wszystko odpowiedź i ze wszystkim sobie poradzić same. Nierzadko potrzebujemy wsparcia rodziny podopiecznego, konsultacji z opiekunem z agencji czy domowej wizyty lekarza, który rozwieje nasze wątpliwości. Proszenie o pomoc i wsparcie jest przejawem odpowiedzialności, odwagi, ale i jasnego komunikowania naszych własnych potrzeb. A nad tym zawsze warto popracować.

Podsumowanie: Dobre samopoczucie

W pracy opiekunki seniora dbajmy o naszego podopiecznego, ale także o siebie i swoje własne potrzeby. Wtedy sama praca będzie dawała nam więcej radości, satysfakcji i poczucia spełnienia. Natomiast dobre samopoczucie i siły witalne sprawią, że będzie ona też łatwiejsza. Czas wolny na szteli możemy spożytkować także na rozwój własnych zainteresowań i edukację. Albo po prostu na relaks. Ostatecznie wszystko zależy od Was i Waszych potrzeb.

 

Więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o stresie w pracy opiekunki