Hobby dla seniora

Jak znaleźć seniorowi ciekawe zajęcie albo nowe hobby? I dlaczego to zagadnienie może okazać się tak istotne dla dobrego samopoczucia i stanu zdrowia podopiecznego? O tym w dzisiejszym artykule. 

 

Czas wolny na emeryturze

Osoby starsze dysponują dużą ilością wolnego czasu. Czasami jednak zdrowie nie pozwala na podejmowanie wielu aktywności, zwłaszcza osobom leżącym. Natomiast inni seniorzy są w całkiem dobrej formie, lubią wychodzić na zewnątrz i szukają nowych zainteresowań. Opiekunka osoby starszej może zasugerować wiele rozwiązań, a także sama wziąć udział w nowych aktywnościach i hobby. Dzisiaj prezentujemy Wam dużo ciekawych pomysłów na spędzanie wolnego czasu i mamy nadzieję, że z tej listy wybierzecie coś dla siebie i swojego podopiecznego. 

Jak znaleźć hobby dla seniora

Czym możemy kierować się w trakcie szukania nowych zajęć i zainteresowań dla podopiecznego? Przede wszystkim weźmy pod uwagę jego stan fizyczny i psychiczny. Samopoczucie, stan zdrowia oraz możliwości ruchowe. W inny sposób będzie mógł spędzać czas senior leżący bądź cierpiący na przewlekłe bóle, a inaczej spędzi go osoba starsza która jest aktywna i pełna życia. Poza tym zanim zaczniemy poszukiwania na własną rękę – zapytajmy samego seniora: co lubi robić, czym się interesował w przeszłości, a także czego chciałby jeszcze spróbować, a jeszcze nie miał okazji? Możemy też zapytać o to bliskich i rodzinę podopiecznego – może oni mają jakieś sugestie albo wspomnienia związane z tym, co mogłoby osobie starszej sprawić wiele radości. Weźmy pod uwagę również pogodę za oknem oraz możliwości finansowe seniora. Proces szukania hobby może trwać jakiś czas. Nie narzucajmy podopiecznemu swoich wyborów, obserwujmy jego reakcje, a jeśli nie ma na coś ochoty – proponujmy w zamian coś innego. 

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Przejdźmy do naszej listy inspiracji. Każdy znajdzie na niej coś dla siebie ponieważ są to aktywności które można podejmować i na zewnątrz, i w domowym zaciszu. 

Nauka nowych umiejętności

Życie na emeryturze nie musi być nudne. Nowe hobby można odkryć w każdym wieku, a duża ilość czasu wolnego wręcz do tego zachęca. Czego może zacząć uczyć się senior? Na przykład szydełkowania, ceramiki, ogrodnictwa, nauki języka obcego, gotowania, pieczenia ciast, gry na instrumencie, majsterkowania czy fotografii. Dużo darmowych kursów i filmów instruktażowych na każdy temat znajdziecie w Internecie. I tak płynnie przechodzimy do rozwijania kolejnej, nowej umiejętności, jaką jest obsługa komputera czy smartfona. Wysłanie wiadomości tekstowej albo e-maila do wnuka na pewno da osobie starszej wiele satysfakcji. 

Kontakt z ludźmi

Kontakt z innymi osobami oraz poczucie bycia potrzebnym i widzianym mają kolosalne znaczenie dla dobrego samopoczucia osoby starszej. Życie w społeczności wpisane jest w DNA człowieka dlatego zachęcajmy podopiecznego do spotkań z przyjaciółmi i sąsiadami, częstego kontaktu z rodziną czy zabawy z wnukami. Ciekawą opcją są również różne wieczorki tematyczne, kluby dyskusyjne, kluby seniora, a nawet pisanie listów do osób, które aktualnie mieszkają daleko ale podopieczny chciałby mieć z nimi kontakt. 

Dbanie o siebie

Zadbanie o własne zdrowie i samopoczucie może być przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Może być to zamówienie masażu relaksacyjnego z pachnącym olejkiem, wyjazd na basen, nordic walking czy przyjemny spacer w słońcu. Poprawa nastroju i korzyści zdrowotne – gwarantowane!  

Przebywanie na łonie natury

Przebywanie na łonie natury obniża poziom stresu, uspokaja, dotlenia organizm i działa dobrze na całe ciało. Dlatego też szczególnie zachęcamy do podejmowania aktywności i szukania nowych pasji właśnie na łonie natury. Wycieczka do pobliskiego parku, lasu, nad jezioro, nad morze czy w góry to dobry przepis na lepsze samopoczucie i długowieczność. Te aktywności można połączyć dodatkowo z innymi, na przykład fotografią czy piknikiem. 

Typowe rozrywki domowe

Hobby nie musi być wymyślne. Typowe rozrywki domowe także mogą sprawić seniorowi dużo radości. Nasze propozycje to na przykład: krzyżówki, gry, pieczenie ciast, czytanie ulubionych książek, oglądanie starych filmów, teleturnieje, dekorowanie przedmiotów, pisanie pamiętnika, tworzenie poezji, oglądanie zdjęć czy kolekcjonowanie znaczków i magnesów. 

Rozwój duchowy

Często osoby w podeszłym wieku coraz większą wagę przywiązują właśnie do rozwoju duchowego oraz religii. Bardzo możliwe, że właśnie teraz senior chciałby spędzić godzinę w kościele, poczytać Biblię albo zmówić modlitwę. Stwórzmy mu do tego odpowiednie warunki i umożliwiajmy kontakt z osobami duchownymi. 

Podsumowanie: Hobby dla seniora

Nierzadko osoby starsze czują się samotne, opuszczone i wykluczone z relacji społecznych. Nowe hobby i ekscytacja z nim związana pozwolą seniorowi znowu poczuć radość życia i chęci do działania. Taki moment oderwania się od trosk dnia codziennego przyda się naprawdę każdemu. No i z pewnością pozytywnie wpłynie na dłuższe zachowanie sprawności umysłowej,  fizycznej i ogólne samopoczucie seniora. 

 

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o stresie związanym z tym zawodem i sposobach radzenia sobie z nim.