Czytanie może być dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu w domu lub w ogrodzie. Dzisiaj przyjrzymy się korzyściom z czytania książek oraz sprawdzimy, jak dobrać pozycję odpowiednią dla osoby starszej. A wybór na rynku książki jest naprawdę ogromny.  

Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek zapewnia stymulację umysłową, a nawet chroni przed chorobą Alzheimera i postępowaniem demencji. Dla seniorów jest szczególnie korzystną aktywnością z tego oraz wielu innych powodów. Książki poprawiają nastrój, redukują poziom stresu i napięcia, pobudzają kreatywność, poszerzają zasób słownictwa, poprawiają zdolności zapamiętywania i aktywizują seniora. Ponadto jest to dobry sposób na wyciszenie się i sprawdzony przepis na łatwiejsze zasypianie.

Z ciekawostek – udowodniono, że czytanie książek rozwija empatię. Poznajemy losy różnych bohaterów, zaczynamy rozumieć i współodczuwać ich emocje, a dzięki temu sami lepiej rozumiemy siebie i otaczający nas świat. [1]

Relaks przy dobrej książce to jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu przez osoby starsze. Książka pozwala przenieść się w świat fantazji, ciekawego reportażu czy wciągającego kryminału i chociaż na chwilę zapomnieć o całym świecie. Jak więc dobrać odpowiednią pozycję dla seniora? Na co warto zwrócić uwagę?

Duży druk – książki dla seniorów

Jeśli podopieczny ma problemy ze wzrokiem – nie zapominaj o tym w trakcie wyboru książki. W księgarniach czy w Internecie znajdziesz wiele pozycji wydanych w dużym druku, które przeznaczone są specjalnie dla osób starszych oraz tych, które nie mają już tak dobrego wzroku. Ułatwi to czytanie i zachęci seniora do tego typu aktywności. Nierzadko osoby starsze nie mają świadomości, że tego typu książki istnieją, tak więc już dzisiaj poszukajcie ich w lokalnej księgarni lub online.

Główni bohaterowie – również w jesieni życia

W większości książek głównym bohaterem jest osoba w średnim wieku bądź młoda. Dla seniora, oprócz literatury popularnej, warto poszukać także książek, w których głównymi bohaterami są osoby dojrzałe i seniorzy, aby podopieczny mógł się z nimi utożsamić. To miły akcent który dodatkowo zmotywuje go do czytania.

Tematyka książek dla osób starszych

Porozmawiaj z osobą starszą na temat jej preferencji i ulubionych książek. Może część z nich znajduje się już w domowej biblioteczce. A inne senior pamięta z dzieciństwa i chciałby poszukać ich w bibliotece miejskiej lub kupić. Część seniorów będzie preferowała literaturę piękną, książki historyczne, społeczne, reportaże, romanse, biografie, a jeszcze inni wolą na przykład przeglądać książki kucharskie. Dla osoby starszej staraj się wybierać książki oparte o pozytywne motywy przewodnie – przyjaźń i miłość. Unikajmy książek drastycznych i tych z przerażającą fabułą. Takie pozycje mogą niepotrzebnie stresować podopiecznego, wzbudzić niepokój, a nawet wpłynąć na problemy z zasypianiem.

Wybierz klasykę, również w literaturze

Nawet jeśli podopieczny nie ma pomysłu na to, co chciałby przeczytać – zawsze można postawić na klasykę. Ponadczasowe tytuły, które zna i lubi czytać praktycznie każdy z nas. Do takich książek należy na przykład “Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, “Buszujący w zbożu” J. D. Salinger i “Duma i uprzedzenie” Jane Austen. Zmuszają one do refleksji, poruszają i pełne są pozytywnych emocji.

Stan zdrowia seniora a czytanie

Wielu seniorów cierpi na choroby uniemożliwiające aktywność fizyczną. Niektórzy podopieczni są też osobami leżącymi. Dla nich szczególnie czytanie książek to wspaniała rozrywka i możliwość oderwania się myślami od trosk dnia codziennego.

Nie wszystkim osobom starszym stan zdrowia pozwala na czytanie tradycyjnych książek. Osobie starszej cierpiącej na przykład na chorobę Alzheimera możesz podsunąć do przeglądania kolorowe albumy, które także będą dla niej interesujące.

Lokalne koła literackie i dyskusyjne

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie czasu wolnego seniora jest udział w lokalnych kołach literackich i klubach książki. Uczestnicy wybierają książkę do przeczytania, a następnie po jakimś czasie spotykają się, aby o niej porozmawiać. Jest to przyjemna rozrywka która przy okazji zaktywizuje seniora i sprawi, że w sposób naturalny pozna on nowe osoby i nawiąże ciekawe znajomości. To z kolei pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie psychiczne i zmniejszy ryzyko poczucia osamotnienia oraz izolacji społecznej związanej z wiekiem.

Podsumowanie

Rozmowa na temat czytania pozwoli opiekunce seniora jeszcze lepiej poznać się z podopiecznym i nawiązać bliższą relację. Poza tym, jak już wspomniano na początku artykułu, stymulacja intelektualna bardzo korzystnie wpływa na zdrowie seniora. A opiekunka osoby starszej może się do tego przyczynić poprzez zachęcanie podopiecznego do czytania i podsuwanie mu ciekawych tytułów. Przy okazji również sama opiekunka seniora może wciągnąć się w ciekawą lekturę i miło spędzić czas.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o ćwiczeniach na poprawę pamięci seniora.

 

Źródła:

[1] https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac-ksiazki-2/

[2] https://silverow.pl/ksiazki-dla-seniorow/