Jadąc na sztelę jako opiekunka osoby starszej możesz mieć do czynienia z sytuacją, gdy senior bez słowa wyjdzie z domu i zaginie. Jak zachować się w takiej sytuacji? I jak można jej zapobiec?

Osoba starsza, która ucieka z domu

O seniorach uciekających z domu pisaliśmy już wcześniej tutaj. Dzisiaj szerzej zajmiemy się tym co zrobić, kiedy osoba starsza zaginie. Niestety jest to dość częsta sytuacja. Zwłaszcza u seniorów chorujących na demencję czy chorobę Alzheimera. Chory traci pamięć i orientację, nierzadko jest też przerażony. Powodem problemów z pamięcią mogą być również następstwa udaru, wylewu czy zaburzenia spowodowane urazem. [1]

Podopieczny może oddalić się o kilka ulic, a potem mieć problem ze znalezieniem drogi do domu. Senior może znaleźć się w pobliskim parku, sklepie, kościele czy innym, ulubionym miejscu. Jednak może też wydarzyć się tak, że nie jesteśmy w stanie go zlokalizować. Co wtedy?

Co zrobić w przypadku zaginięcia seniora?

Sprawdź wszystkie pokoje i ogród. Osoba starsza może ukryć się w pralni czy w piwnicy. Warto sprawdzić także teren dookoła domu. Jeśli osoba starsza posiada telefon – spróbuj się na niego dodzwonić.

Zapytaj sąsiadów. Może podopieczny wybrał się na przechadzkę, ktoś go przed chwilą widział lub zaprosił na herbatę. Przejdź się po okolicy. Pomyśl, które miejsca senior lubi, którą drogą chodził w przeszłości do pracy czy do domu kogoś bliskiego. Może być tak, że osoba starsza cierpi na omamy i wydaje jej się, że idzie do miejsca znanego z przeszłości lub na spotkanie z kimś, kto od dawna nie żyje. Sprawdź też pobliski przystanek.

Jeśli i to zawiedzie – poinformuj policję oraz rodzinę podopiecznego. Przygotuj się na pytania dotyczące tego jak senior wygląda, jakie są jego znaki szczególne, ile ma lat, w co był ubrany. Zabierz ze sobą również jak najbardziej aktualne zdjęcia.

Senior może się znaleźć także w szpitalu gdzie udał się bez dokumentów. Warto więc zadzwonić do najbliższych placówek medycznych.

Możesz też podzwonić po znajomych których senior zna i lubi. Być może wybrał się do nich w odwiedziny. Można zorganizować również własną akcję poszukiwawczą z rodziną i sąsiadami. Może obejmować ona szukanie w terenie, jak i akcje w mediach społecznościowych.

Po odnalezieniu – jak wspierać osobę starszą?

Weź pod uwagę fakt, że odnaleziony senior może być przestraszony i zagubiony. Może nie pamiętać jak trafić do domu, a nawet kim dla niego jesteś. Po odnalezieniu traktuj go delikatnie i z empatią. Nie unoś głosu i nie okazuj irytacji, ponieważ może to tylko i wyłącznie pogorszyć jego stan.

Jak zabezpieczyć dom, żeby uniknąć ucieczki seniora

Ważną kwestią w opiece nad uciekającym seniorem jest zabezpieczenie domu tak, aby podopieczny miał jak najmniej możliwości potencjalnego wyjścia bez słowa. Możesz zastosować kamuflaż drzwi, aby nie przyciągały uwagi podopiecznego. Pomalowanie ich, ukrycie pod tapetą czy firankami może zdziałać cuda. Poza tym możesz po prostu zamykać drzwi i usunąć klucze z zasięgu wzroku.

Kolejny sposób to zainwestowanie w czujnik ruchu, który daje alarm dźwiękowy w momencie, gdy senior przekroczy próg drzwi wejściowych. Natomiast tańszą opcją są dzwoneczki wietrzne wydające sygnał w momencie otwierania drzwi.

Możesz także przełożyć klamkę do drzwi wejściowych tak, aby otwierały się ode po podniesieniu jej w górę, a nie po naciśnięciu w dół. Nieudana próba wyjścia może zniechęcić seniora do podejmowania kolejnych.

Jak opiekunka osoby starszej może zapobiec zaginięciu seniora

Co jeszcze możesz zrobić jako opiekunka seniora? Pilnuj tego, aby podopieczny przyjmował wszystkie leki o wyznaczonych porach. Zwłaszcza te związane np. z demencją czy chorobą Alzheimera.

Poza tym nawiąż z osobą starszą bliższą relację. Wysoki poziom zaufania może pomóc w uniknięciu ucieczki z domu spowodowanej na przykład lękiem.

Jeśli podopieczny już wcześniej próbował podjąć próby ucieczki – w takich sytuacjach rozmawiaj z nim powoli i spokojnie. Przenieś uwagę i zainteresowanie na coś innego bądź powiedz, że wyjdziecie gdzieś ale dopiero za chwilę. Bądź cierpliwa – przymusem i krzykiem dużo nie zdziałasz, a wręcz pogorszysz samopoczucie seniora i zwiększysz poziom jego lęku.

Poproś też sąsiadów o wsparcie. Na przykład żeby zwracali uwagę na różne niepokojące zachowania seniora. Podaj im swój numer telefonu.

Lokalizacja seniora – jak zwiększyć szanse odnalezienia

Warto namawiać osobę starszą do noszenia przy sobie dowodu osobistego na co dzień. Takie przyzwyczajenie może ułatwić i przyspieszyć odnalezienie zaginionego.

Ponadto dobrze jest rozważyć zakup zegarka lub opaski z GPS. Urządzenia lokalizacyjne pomogą nam sprawdzić gdzie senior się znajduje i szybciej do niego dotrzeć.

Możesz posłużyć się też klasycznymi metodami takimi, jak przyszycie do wewnętrznej strony ubrania (płaszcza, kurtki, marynarki) metki z danymi osobowymi seniora oraz numerem kontaktowym. To działanie również ułatwi odnalezienie podopiecznego.

Podsumowanie

W pracy opiekunki seniora bardzo ważna jest zdolność przewidywania przyszłych wydarzeń. A zwłaszcza obserwacja seniora i jego stanu psychicznego czy utrudnienie potencjalnego wyjścia z domu. Szczególnie osobie starszej która cierpi na problemy z pamięcią. Takiego seniora należy kontrolować i mieć na oku właśnie z powodu ryzyka ucieczki.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o pracy z trudnym podopiecznym.

 

Źródła:

[1] https://leczna.policja.gov.pl/lle/informacje/aktualnosci/72661,Co-robic-w-razie-zaginiecia-osoby-instruktaz.html

[2] https://perfekton.pl/2022/03/18/weglauftendenz-czyli-opieka-nad-uciekajacym-seniorem/

[3] https://gostynin.info/informacje/gdy-zaginie-senior/