Czym jest wielochorobowość? I jak opiekować się seniorem cierpiącym na kilka chorób współistniejących? O tym w dzisiejszym artykule.

Co to jest wielochorobowość?

Wielochorobowość to występowanie u danej osoby dwóch lub większej ilości schorzeń. [1] Większość opiekunek osób starszych wie, że zjawisko to występuje w grupie osób starszych bardzo często. Niejeden podopieczny cierpi jednocześnie na przykład na nadciśnienie i reumatyzm, cukrzycę i problemy z nerkami itd.

Wielochorobowość to też duże wyzwanie dla opieki medycznej. Jedna choroba może skutecznie maskować inną, a diagnoza sama w sobie jest bardzo utrudniona przez mnogość objawów. Dla przykładu – bardzo uciążliwe jest jednoczesne farmakologiczne leczenie chorób nerek i serca. Te narządy są od siebie bardzo uzależnione, a niestety leki na serce mogą obciążać pracę nerek i odwrotnie. Seniorzy cierpiący na kilka chorób powinni być pod stałą opieką wielu specjalistów. [2]

Podstawowym celem takiego leczenia jest poprawa stanu zdrowia i komfortu życia, a przy tym zminimalizowanie szkód. Niestety wielochorobowość oznacza większe ryzyko przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że problem dwóch i większej liczby chorób w tym samym czasie dotyczy nawet 95 proc. ludzi w wieku plus 65 lat. [3]

Najczęściej występujące ze sobą choroby współistniejące

U chorych cierpiących na schorzenia serca takie, jak np. niewydolność serca najczęściej występującymi chorobami współistniejącymi są nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, niedokrwistość czy migotanie przedsionków. U seniorów z wrodzoną wadą serca są to zaburzenia neurologiczne, nadciśnienie, problemy z tarczycą, zaburzenia psychiczne, udar mózgu i przewlekłe choroby płuc. Poza tym u osób starszych po udarze choroby współistniejące mogą negatywnie wpłynąć na efekty rehabilitacji. [4]

Osoby otyłe z kolei często chorują na nadciśnienie i cukrzycę typu 2. Seniorzy z chorobami reumatycznymi nierzadko mają też choroby serca, toczeń czy zapalenie łuszczycowe stawów. Natomiast seniorzy cierpiący na choroby nerek mają większą szansę zachorowania na chorobę wieńcową. Także osoby cierpiące na nowotwory zazwyczaj leczą się jeszcze na inne schorzenie. Zaś fibromialgia, czyli zaburzenie charakteryzujące się rozległym bólem mięśniowo-szkieletowym, łączy się często z depresją, bólami głowy, zespołem chronicznego zmęczenia, zespołem jelita drażliwego, migrenami i reumatoidalnym zapaleniem stawów. [5]

Jak opiekować się seniorem z wielochorobowością?

Opiekunka seniora powinna przede wszystkim pamiętać o podawaniu zapisanych seniorowi leków o odpowiedniej porze dnia i w ściśle określonej ilości. Niejednokrotnie podopieczny przyjmuje kilka typów leków i o różnych godzinach.

Warto również posiadać wiedzę na temat chorób, na które zapadł senior. Pozwoli ona  opiekunce osoby starszej skuteczniej układać odpowiednią dietę, planować aktywności czy na czas zareagować na niepokojące objawy. O schorzeniach warto poczytać w Internecie (na przykład czytając bloga Perfekton) czy skonsultować się z lekarzem seniora. Trzeba wiedzieć czego podopieczny nie powinien jeść, jakich aktywności musi unikać, oraz które z czynności pomogą mu poczuć się lepiej.

Oprócz tego ważne jest wypełnianie konkretnych zaleceń lekarskich oraz pamiętanie o wizytach w przychodni. Regularne kontrole lekarskie są bardzo istotne dla każdego seniora cierpiącego na choroby współistniejące. Stan zdrowia oraz działanie leków trzeba na bieżąco kontrolować. Dlatego też kontrola kalendarza przez opiekunkę osoby starszej jest tak istotna. Bez naszego wsparcia podopieczny mógłby zapomnieć o wizycie, przyjęciu leków czy zrealizowaniu recepty.

Opieka nad seniorem powinna być holistyczna, aby uniknąć wykluczających się leków i zaleceń od kilku lekarzy. Ten aspekt także warto kontrolować i na wizyty lekarskie zabierać pełną dokumentację medyczną seniora oraz listę wszystkich przyjmowanych leków.

Rolą opiekunki jest też wsparcie psychiczne seniora

Jak przypominamy w wielu naszych artykułach – zawód opiekunki seniora polega nie tylko na pomocy fizycznej, ale także na wsparciu mentalnym. W tym przypadku również tak jest. Wielochorobowość może wiązać się z ograniczeniem aktywności podopiecznego, wieloma wizytami lekarskimi, dużą ilością leków i innymi, nieprzyjemnymi ograniczeniami. Oznacza też większe zagrożenie życia. Niestety, choroby współistniejące zwiększają ryzyko powikłań na przykład przy zawale, udarze czy niewydolności wątroby.

Wszystkie te czynniki mogą pogorszyć samopoczucie seniora, a nawet doprowadzić do stanów lękowych czy depresji. Okazuj więc podopiecznemu swoje wsparcie na co dzień. Dbaj o jego dobry nastrój, pomóż się zrelaksować i bądź przy nim gdy tego potrzebuje.

Podsumowanie

Z medycznego punktu widzenia leczenie wielochorobowości polegać ma na minimalizacji szkód i negatywnych skutków ubocznych. A także na zrobieniu wszystkiego, aby pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo. Rolą opiekunki osoby starszej jest codzienne wsparcie, podawanie seniorowi leków, dbanie o odpowiednią dietę i wypoczynek, przypominanie o wizytach lekarskich, ćwiczeniach i innych zaleceniach. Ponadto może ona jako pierwsza zauważyć niepokojące objawy i w porę na nie zareagować.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o higienie protezy zębowej i jamy ustnej seniora.

 

Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielochorobowo%C5%9B%C4%87

[2] https://porady.interia.pl/choroby-i-leczenie/news-wielochorobowosc-dlaczego-jest-tak-grozna,nId,4984074

[3] https://porady.interia.pl/choroby-i-leczenie/news-wielochorobowosc-dlaczego-jest-tak-grozna,nId,4984074

[4] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielochorobowo%C5%9B%C4%87

[5] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielochorobowo%C5%9B%C4%87

[6] https://www.obywatelezz.pl/wielochorobowosc-seniorow/