Bóle stawów u osób starszych to dość powszechne zjawisko, które może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie seniora. Jak możemy pomóc podopiecznemu? Jak poradzić sobie z bólem stawów?

Bóle stawów u seniora – przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do bólu stawów u osób w podeszłym wieku. Najczęściej powodem jest artretyzm (inaczej osteoartretyzm, dna moczanowa), czyli choroba stawów, w której chrząstka stawowa ulega stopniowemu zużyciu. Prowadzi to do tarć i może powodować ból oraz utratę sprawności stawów.

Kolejną przyczyną bólu stawów może być reumatyzm, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna prowadząca do uszkodzenia chrząstki. Objawami reumatyzmu jest ból, sztywność stawów oraz obrzęki.

Innymi przyczynami bolesnych dolegliwości są m. in. przeciążenie stawów (związane np. z niewłaściwą aktywnością fizyczną), schorzenia takie jak osteoporoza czy naturalne zmiany degeneracyjne związane z wiekiem.

Warto dodać, że za ból odpowiadać może kilka czynników jednocześnie, a każdy senior to inny przypadek. Profesjonalna diagnoza lekarska jest kluczem do zrozumienia źródła bólu i podjęcia dalszych działań.

Leczenie bólu stawów – jak może pomóc opiekunka osoby starszej?

Odpowiednio dobrane leczenie to pierwszy krok do poprawy samopoczucia i komfortu seniora cierpiącego na bóle stawów. Leczenie obejmować może kilka działań w tym samym czasie.

Zrozumienie źródła bólu

Postawienie właściwej diagnozy (im szybciej, tym lepiej) to pierwszy krok w kierunku wyleczenia bólu stawów. Zidentyfikowanie przyczyn dolegliwości bólowych determinuje dalszy plan leczenia i sposobu opieki nad seniorem. Dlatego należy zapisać podopiecznego do lekarza, kiedy tylko zauważysz nowe (lub nasilające się) objawy.

Leki i fizjoterapia

Kolejną istotną kwestią są leki oraz fizjoterapia. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Zadaniem opiekunki seniora jest pilnowanie ich dawek oraz godzin przyjmowania. Powinnaś również obserwować samopoczucie seniora oraz ewentualne efekty uboczne przyjmowanych środków.

Fizjoterapia z kolei pozwoli na wzmocnienie mięśni i poprawienie ruchomości stawów. Możecie zapisać godziny wizyt na lodówce lub w innym, widocznym miejscu, aby o nich nie zapomnieć.

Ciepłe i zimne okłady, a ból stawów

Jeżeli w stawie nie ma procesu zapalnego – pomocne mogą okazać się także gorące okłady lub ciepłe kąpiele, które rozszerzają naczynia krwionośne. Do kąpieli dodać można olejki eteryczne, siarkę lub kamforę. Ciepło pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i zapobiega sztywności ścięgien. Warto wypróbować też maści rozgrzewające. [1] Natomiast zimne okłady skuteczne są w przypadku, gdy występuje obrzęk.

Regularna aktywność fizyczna i masaż

Łagodna aktywność fizyczna także zalecana jest właśnie przy chorobach stawów. Ma ona na celu utrzymanie sprawności i poprawę elastyczności stawów. Motywuj więc podopiecznego do spacerów, delikatnych ćwiczeń czy wizyty na basenie – w zależności od zaleceń medycznych. Poleca się też nordic walking, ponieważ używane w nim kijki odciążają stawy.

Oprócz złagodzenia bólu takie aktywności pomagają też w utrzymaniu odpowiednich zakresów ruchowych. Warto również masować miejsca dotknięte bólem i delikatnie je rozciągać.

Dieta wspomagająca leczenie

Pomocą w poprawie stanu stawów może okazać się odpowiednio skomponowana dieta. Jej składniki przyspieszają odbudowę mazi, mogą złagodzić stany zapalne, poprawić elastyczność więzadeł i ścięgien, oraz spowolnić proces degeneracji. [2]

Dieta bogata w białko, witaminę C i przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3 skutecznie wzmocni efekty terapii zalecanej przez lekarza. Jakie produkty można podawać podopiecznemu? Będą to m.in. chude mięso, ryby, twaróg, mleko, rośliny strączkowe, galaretka z nóżek kurzych lub wieprzowych, natka pietruszki i kiszona kapusta. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu i podawaniu seniorowi szklanki z wodą przynajmniej kilka razy dziennie. Poza tym podopieczny może pić tran, który pozwoli zmniejszyć bóle i wzmocni naturalną regenerację stawów.

Dodatkowe wsparcie na co dzień

Aby ułatwić osobie starszej codzienne funkcjonowanie – warto zaopatrzyć ją w różnego rodzaju pomoce. Należy do nich na przykład laska, balkonik czy inne przyrządy ułatwiające poruszanie się i odciążające stawy. Taki zakup pozwoli też seniorowi na większą niezależność, co również pozostaje nie bez znaczenia dla jego samopoczucia.

Podsumowanie

Do leczenia bólu stawów u osoby starszej należy podejść holistycznie. Dobrze jest połączyć terapię manualną z lekami, aktywnością fizyczną oraz właściwą dietą. Poprawi to stan seniora znacznie skuteczniej, niż działanie jednotorowe.

Twoja pomoc, jako opiekunki seniora w Niemczech, może pozwolić na zmniejszenie dolegliwości bólowych u podopiecznego, a przy okazji pozytywnie wpłynie na jakość jego codziennego życia.

Przeglądasz oferty pracy jako opiekunka w Niemczech i masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, aby rozwiać swoje wątpliwości!

Praca w opiece w Niemczech jest na wyciągnięcie ręki.

 

Źródła:

[1] https://fit.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/kregoslup/5-domowych-sposobow-na-bol-stawow-skuteczne-i-sprawdzone-aa-zUy7-yPxx-6uH7.html

[2] https://diag.pl/pacjent/artykuly/dieta-na-stawy-jakie-ma-znaczenie/