Dzisiaj poznajmy kluczowe zasady żywienia poprawiające komfort życia osoby starszej cierpiącej na refluks żołądka. Co możemy jej podawać? A których produktów powinna ona unikać?

Praca opiekunki, a zalecenia dietetyczne dla seniora

Szukając ofert pracy w opiece w Niemczech czy wyjeżdżając już jako opiekunka seniora – powinnaś zapoznać się z opisami chorób, które najczęściej dotykają właśnie osoby starsze. Dobrze jest też poczytać o zaleceniach dietetycznych, które są z nimi związane. Układając podopiecznemu odpowiednią dietę i plan posiłków możemy poprawić jego samopoczucie oraz pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia. W tym właśnie poprzez odpowiednie odżywianie, które zminimalizuje uciążliwe objawy chorobowe. Dzisiaj zajmiemy się zaleceniami dietetycznymi dla podopiecznego cierpiącego na refluks żołądka.

Co to jest refluks żołądka i jakie ma objawy?

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Refluks charakteryzuje się uczuciem goryczy lub kwasowości w ustach, odbijaniem, zgagą, uczuciem pieczenia za mostkiem, czkawką, chrypką, bólem brzucha a nawet nudnościami. Objawy te pojawiają się zazwyczaj po obfitym posiłku, w momencie pochylania się lub w chwili położenia się po jedzeniu. Istnieją również nietypowe symptomy związane z refluksem żołądkowo-przełykowym a należą do nich m.in.: ból promieniujący do szyi, przewlekły kaszel, zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie zatok przynosowych i astma. [1]

Seniorzy są grupą szczególnie narażoną na tę dolegliwość ze względu na wiek i spowodowane nim postępujące zmiany w układzie trawiennym. Chodzi na przykład o osłabienie zwieracza przełyku, które prowadzić może do cofania się treści żołądkowej i wielu nieprzyjemnych objawów.

Dieta dla seniora z refluksem

Jadłospis dla osoby z refluksem powinien być przede wszystkim lekkostrawny i niepodrażniający. Posiłki podajemy w mniejszych porcjach, najlepiej 5-6 razy w ciągu dnia. Potrawy nie powinny być ani gorące, ani zimne. Najlepiej podawać je w temperaturze pokojowej. Dania nie powinny być tłuste, dlatego na przykład zamiast smażenia – potrawy gotujemy lub dusimy.

A więc jakie produkty może jeść osoba starsza cierpiąca na refluks?

  1. Owoce i warzywa o niskiej kwasowości. Na przykład brokuły, ziemniaki, marchewkę, melony, brzoskwinie, awokado czy banany. Kwas znajdujący się w niektórych owocach i warzywach może nasilić objawy schorzenia. Unikamy m.in. cytrusów, pomidorów, czosnku i cebuli.
  2. Niskotłuszczowe źródła białka. Może być to indyk, kurczak, jajka i ryby. Natomiast czerwonego mięsa czy smażonych kotletów nie serwujemy z powodu możliwości zwiększenia produkcji kwasu żołądkowego.
  3. Produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Na przykład mleko, jogurt naturalny, twaróg czy śmietana. Natomiast zbyt tłuste produkty mogą zwiększyć kwasowość żołądka.
  4. Pieczywo graham lub orkiszowe. Wspiera utrzymanie zdrowej sylwetki i pozwala uniknąć nadwagi. Pieczywo pszenne (typowy biały chleb) odradzane jest ze względu na niższe wartości odżywcze. Natomiast jeśli objawy refluksu się zaostrzają – wykluczamy z diety nawet pieczywo pełnoziarniste, które może okazać się zbyt ciężkie.
  5. Woda dobra na wszystko. Aby zneutralizować kwasy żołądkowe można przygotować podopiecznemu szklankę mleka lub niegazowanej wody. Picie wody jest bardzo polecane dla każdego seniora z refluksem. Zbyt mocna kawa, herbata, gazowane napoje czy jakikolwiek alkohol tylko pogorszyłyby jego stan. Natomiast woda pomaga rozrzedzić kwas żołądkowy i nawodnić organizm. Przy czym nie podajemy jej seniorowi zbyt dużo bezpośrednio po posiłku.

Lista produktów i aktywności zakazanych przy refluksie żołądka

W diecie seniora nie powinien pojawiać się wyżej wspomniany alkohol, ale także papierosy. Używki są szkodliwe z wielu powodów, a palenie papierosów dodatkowo osłabia zwieracz przełyku. A to często nasila objawy refluksu.

Potrawy nie powinny być tłuste, zbyt słone i pikantne. Pikantne przyprawy odpowiedzialne są za niekorzystne zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego. Przy komponowaniu diety, która nie podrażnia układu pokarmowego, nie powinniśmy używać też tłustego sera żółtego, serków topionych czy serów pleśniowych.

Niestety, na refluks niekorzystnie działa także mięta i… czekolada. Warto ograniczyć spożywanie tych składników ponieważ mogą one relaksować zwieracz przełyku. Poza tym unikamy serwowania dużych kolacji. Mogą one zwiększyć nieprzyjemne objawy w nocy, tak więc niech ostatni posiłek dnia będzie lekkostrawny i mniejszy. Zaleca się podawanie go na około 2- 3 godziny przed snem.

Podsumowanie

Pamiętaj o tym, że każdy senior to indywidualny przypadek. Dlatego należy obserwować, jak ciało podopiecznego reaguje na konkretne produkty spożywcze. Niektóre mogą być lepiej tolerowane, a inne dużo gorzej. Możecie zaplanować dietę “na próbę” i stopniowo wykluczać z niej produkty nasilające objawy refluksu.

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o tym jak wygląda dieta dla osoby ze stomią.  

 

Źródła:

[1] https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-pokarmowego,refluks-zoladkowo-przelykowy—przyczyny–objawy–leczenie–dieta,artykul,1587491.html

[2] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/70596,dieta-w-chorobie-refluksowej

[3] https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/60-ds-18-dieta-w-chorobie-refluksowej/file

[4] https://apteline.pl/artykuly/refluks-dieta-ziola-zalecenia-jaka-dieta-przy-refluksie