Wraz z postępem cywilizacyjnym długość życia znacznie się wydłużyła. Zaawansowana medycyna, skuteczniejsze lekarstwa, nowe technologie, specjalistyczne kosmetyki… Wszystko to sprawia, że możemy redukować trudy i niedogodności, które przychodzą z wiekiem. Przede wszystkim zamiast liczyć upływające lata i dni, lepiej cieszyć się nimi i za bardzo nie przejmować się tym, co ma nadejść.

„Starzeć się dobrze” jest nie tylko pojęciem, które pojawiło się w naszym kraju ze Stanów (aging well), ale coraz popularniejszym sposobem na życie seniorów. Na moduł ten składa się kilka czynników.

Zdrowa dieta

Nie jest tajemnicą, że wraz z upływającymi latami, należy zwracać większą uwagę na nasz codzienny jadłospis. Powinno się unikać czerwonego mięsa i pełnotłustych produktów z nabiału a dietę wzbogacić o produkty pełnoziarniste i jeść zdecydowanie więcej warzyw i owoców. Zamiast mięsa jeść więcej ryb, które są bogate w bardzo istotny dla naszego zdrowia kwas omega-3. Ponadto rozsądnie zażywać lekarstwa i mieć umiarkowany stosunek do spożywania alkoholu.

Więcej snu i ruchu

Twierdzenie, że osoby starsze potrzebują mniej snu jest tragicznym błędem. Badania dowiodły, że zaspokojenie snu dla organizmu człowieka nie zna wieku. Więc wysypiaj się do woli. Inne badania z kolei udowodniły, że nawet półgodzinny spacer dwa, trzy razy w tygodniu znacznie wpływa na samopoczucie i spokojny, długi sen. Inną formą aktywności fizycznej może być coraz popularniejszy w naszym kraju wśród seniorów nordic-walking. W miarę postępów można zacząć treningi biegowe czy od czasu do czasu skusić się na przejażdżkę rowerem. Jednak zdrowie jest najważniejsze, więc trzeba liczyć siły na zamiary.

Aktywność umysłowa

Problemy z koncentracją i pamięcią są w podeszłym wieku rzeczą jak najbardziej normalną i nie się czego wstydzić. W miejsce kolejnych blistrów czy pudełeczek z apteki, nabytych pod wpływem reklam czy porady farmaceutów, lepiej zasiąść do krzyżówki, sudoku czy lektury książki. Świetną formą aktywności umysłowej, która zniweluje problemy z pamięcią jest nauka języka obcego. Dlaczego by nie spróbować? Na naukę nigdy nie jest za późno.

Borys Akunin napisał, że „starzeć się jest dobrze. Starzeć się znaczy dojrzewać, czyli stawać się nie gorszym, ale lepszym, silniejszym, mądrzejszym, doskonalszym. Natomiast jeśli człowiek starzejąc się odczuwa nie zysk lecz stratę, oznacza to że jego statek zmylił kurs. Życie nie może być schodzeniem lecz ciągłym wznoszeniem się, aż do ostatniej chwili”.

Sprawdź oferty pracy w opiece nad osobami starszymi.