Postęp cywilizacyjny, nowe technologie i zaawansowane badania medyczne w obecnych czasach znacznie wydłużają życie przeciętnego człowieka na świecie. W krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo, w których systemy opieki zdrowotnej dla osób po 60 roku życia uchodzą za najlepsze, średnia życia przeciętnego obywatela wydłuża się z roku na rok.

Najzdrowiej seniorzy żyją obecnie najdłużej w Japonii, krajach skandynawskich, Niemczech i Szwajcarii. A jak to wygląda w Polsce? Instytut Oceny i Metryki Zdrowia (IHME) opublikował na ten temat szczegółowy raport. Oto wnioski.

Polacy z roku na rok żyją dłużej

Średnia życia polskich seniorów w stosunku do roku 1990 wprawdzie wzrosła, ale w poniższej tabeli przedstawiono przewidywania w skali światowej i jej rezultaty, czyli stan obecny. Żyjemy dłużej, ale moglibyśmy żyć jeszcze dłużej.

Najczęstsze przyczyny niezdolności fizycznej i inwalidztwa

Wg opublikowanego raportu, na przestrzeni ostatniej dekady można pokusić się o następujące wnioski. Cukrzyca jest schorzeniem, przez które najwięcej Polaków po 60 roku życia nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Ich procent w stosunku do 2006 r. wzrósł aż o 23,3%. Na dalszych miejscach tej niechlubnej listy lokują się: zapalenie stawów i kości (+16,5%), choroba niedokrwienia serca (+13,6%) i choroby narządów zmysłu (+10,6%). Procentowy spadek przyczyn niezdolności można odnotować w wypadkach drogowych (-8,4%), chorobach dermatologicznych (-2,4%) oraz zaburzeniach lękowych (-1,7%). W raporcie nie odnotowano żadnych znaczących zmian w odniesieniu do bólów pleców i karku, zaburzeń depresyjnych czy chorób jamy ustnej.

Najczęstsze przyczyny przedwczesnej śmierci

Alzheimer polską chorobą cywilizacyjną. Z przykrością trzeba stwierdzić, że na mapie Europy Polska plasuje się na podium jeżeli chodzi o wzrost przyczyn zgonu spowodowanych tą chorobą. Wzrost w punktach procentowych w odniesieniu do 2006 roku wynosi aż 37,6%. Gorzej od nas wypadają tylko Serbowie (39,4%) i Węgrzy (40,1%). Niepokojące są również dodatnie współczynniki w zgonach spowodowanych chorobami mięśnia sercowego (+18,6%), cukrzycą (22,7%) oraz zakażeniami dolnych dróg oddechowych (+17%). Zdecydowanie na plus należy odnotować ogromny spadek ilości zgonów wynikłych w wypadkach samochodowych (-31,3%) oraz w wyniku samookaleczenia (-11,1%).

Wnioski z raportu niestety nie przedstawiają stanu zdrowia polskich seniorów w różowych barwach. W tabeli 10 najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów, którą sporządzono w ramach podsumowania stanu zdrowia seniorów w Europie, na trzy możliwe opcje w związku z przedwczesnymi zgonami – powyżej normy, w normie i poniżej normy – Polska wypada bardzo źle. Pośród przyczyn powyżej normy nie ma ani jednego powodu do dumy. W normie jesteśmy tylko z przewlekłymi chorób płuc i wadami wrodzonymi. Wszystkie pozostałe są poniżej normy.

 

Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych? Sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek z j. niemieckim.