samotność jak sobie radzić

O smutku i tęsknocie w pracy opiekunki w Niemczech, nie mówi się wiele, bo to właśnie zadaniem tej osoby jest wniesienie do życia podopiecznego ulgi i uśmiechu. Jednak bycie kilkaset kilometrów od domu i niemożność spędzania czasu wolnego z najbliższymi nie nastraja optymistycznie… Jak poradzić sobie z uczuciem samotności i zaadaptować się do nowej sytuacji? 

Daj sobie czas

 

Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości i spokojne poznanie otoczenia. Bądź dla siebie wyrozumiała – oswajanie się wymaga cierpliwości. Pamiętaj, że z każdym dniem załatwianie codziennych spraw będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Nie zapominaj przy tym o sobie, swoich potrzebach i zaplanowanym odpoczynku. Samotność najczęściej odczuwamy wtedy, kiedy jesteśmy po całym dniu pracy i mamy czas na myślenie. Dlatego po godzinach pracy opiekunki tak ważne jest stworzenie swojego miejsca w domu i posiadanie przedmiotów poprawiających nam humor.

Celebruj małe przyjemności

 

Ulubiona czekolada, świeczka czy książka mogą zdziałać cuda. Pielęgnuj ulubione nawyki i celebruj małe przyjemności. To właśnie te drobne rzeczy, które lubisz, pomogą Ci się zrelaksować i poczuć jak u siebie. Opieka nad osobą starszą to zajęcie bardzo angażujące, ale nie powinno się przy niej pomijać swoich własnych potrzeb.

Znajdź hobby

 

Czy to będzie nauka niemieckich słówek, czytanie romansów, gimnastyka czy szydełkowanie – robienie nowych rzeczy na pewno poprawi Ci nastrój. Już sam proces odkrywania własnych zainteresowań jest przyjemny. Jeśli już jakieś hobby masz, bądź miałaś w przeszłości, pielęgnuj je lub przypomnij sobie, co dawało Ci najwięcej radości. Niech praca opiekunki nie będzie jedyną rzeczą, która zaprząta Ci głowę.

Zadbaj o kontakt z bliskimi

 

Nawet kilka minut rozmowy wideo lub na czacie z rodziną czy przyjaciółką potrafi podnieść na duchu i przywrócić dobry humor po ciężkim dniu spędzonym na opiece nad seniorem. Mamy tyle możliwości komunikacji do wyboru! Smsy, czaty, rozmowy wideo, telefoniczne, wiadomości głosowe… Dobrym pomysłem jest też ustalenie harmonogramu stałych dni w tygodniu tak, aby jeszcze łatwiej było utrzymać regularny kontakt i dbać o relacje. Noszenie zdjęć bliskich w portfelu również ma pozytywny wpływ na naszą psychikę. Sprawia, że czujemy się ważni i mniej samotni.

Poszukaj nowych znajomych

 

Żyjemy w dobie Internetu, tak więc znalezienie przyjaciół czy osób wykonujących ten sam zawód w miejscu pobytu stało się naprawdę łatwe. Przejrzyj grupy na Facebooku (na przykład „Polacy Dusseldorf”) lub fora dotyczące pracy w Niemczech. Czy to wspólne wyjście na kawę, czy zwiedzanie – kontakt z nowymi osobami jest czymś, co umili Twoją pracę opiekunki osoby starszej i sam fakt bycia daleko od domu. W końcu zawsze dobrze jest mieć się komu wygadać. Dodatkowo możesz rozwinąć zdolności językowe dzięki rozmowom z lokalnymi mieszkańcami. Krótki, codzienny dialog z panią ze sklepu również może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój.

Zmęcz się

 

Intensywna praca opiekunki przez cały dzień, a potem krótki wypoczynek, czat z bliskimi i… już zasypiamy na siedząco. Jest to jakiś sposób na przyspieszenie czasu podczas wyjazdu. Poza tym warto podjąć aktywność fizyczną. Długi spacer czy choćby krótka gimnastyka w swoim pokoju wpłyną korzystnie nie tylko na ciało, ale również na samopoczucie. Im więcej robimy, tym mniej mamy czasu na negatywne myśli i niepotrzebne analizy.

Nawiąż relację z podopiecznym

 

Praca z osobą, z którą wytworzyliśmy więź emocjonalną, z pewnością daje więcej radości i poczucia spełnienia. Rozmawiaj z seniorem o codziennych sprawach, wspomnieniach z przeszłości czy obejrzanym wspólnie filmie. Korzystaj z tej możliwości, kiedy tylko pojawi się okazja. Budowanie relacji uspokaja i podnosi poziom satysfakcji z życia. Poza tym widzenie na twarzy podopiecznego uśmiechu, wdzięczności lub poczucia ulgi to największa nagroda. Warto pamiętać, że praca opiekunki osoby starszej jest ważna i ma głęboki sens.

Nie kumuluj emocji

 

Wszyscy jesteśmy istotami czującymi, które posiadają cały wachlarz emocji. Mamy momenty zwątpienia, smutku i samotności. Nie kumuluj swoich uczuć. Tęsknota jest normalna, a praca w opiece nad osobą starszą i schorowaną to nie wakacje. Nie zawsze jest łatwo, dlatego pozwól sobie na obserwację tego, co czujesz. Szukaj rozwiązań, kiedy dopadnie Cię zwątpienie. Wypłacz się, jeśli tego potrzebujesz. W końcu widok cierpienia i bólu raczej nikogo nie pozostawia obojętnym. Porozmawiaj z kimś, kogo darzysz zaufaniem, kup sobie nową książkę lub wyjdź na lody. Właściwe zaopiekowanie się sobą z pewnością przełoży się na Twoje zdolności opieki nad seniorem.

Poznaj okolicę

 

Niech wyjazd do obcego kraju nie będzie tylko pracą w charakterze opiekunki, ale również przygodą. Rozejrzyj się za możliwością zwiedzenia okolicy, wyjścia do muzeum, na spacer do parku czy wyjazdu do miasteczka obok. Poznawaj nowe miejsca i ludzi. Wrócisz nie tylko z dodatkową gotówką, ale i pięknymi wspomnieniami.