aktywność seniora

Dobroczynny wpływ aktywności ruchowej na dobrostan psychiczny człowieka potwierdzono wieloma badaniami. Jak więc zachęcić podopiecznego do spacerów i ćwiczeń? Jaka ilość ruchu jest odpowiednia dla osoby w starszym wieku? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

 

Rola aktywności fizycznej w naszym życiu

 

Dzisiejsze społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie, a wraz z tym procesem coraz ważniejszym zagadnieniem stają się próby pozostania zdrowym i aktywnym jak najdłużej. Brak ruchu obniża wydolność organizmu, sprzyja problemom ze stawami, może prowadzić do nadwagi oraz wielu innych schorzeń. Sport i inne aktywności doskonale wpływają na kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Dzięki treningom, spacerom i ćwiczeniom mniej chorujemy i dłużej pozostajemy sprawni. Dodatkowo mamy lepszy nastrój, jesteśmy bardziej zrelaksowani i mamy mniejsze szanse na zachorowanie, na przykład na depresję. Udowodniono, że wysiłek o umiarkowanej intensywności zwiększa poczucie szczęścia i poziom ogólnego zadowolenia z życia. Z tego powodu szczególnie warto namawiać osoby starsze do bycia aktywnym. Oczywiście poziom wysiłku dopasowujemy do możliwości, stanu zdrowia oraz upodobań podopiecznego. Praca w opiece to uważne obserwowanie potrzeb i preferencji seniora.

 

Rodzaje aktywności ruchowej odpowiednie dla osoby starszej

 

Od czego więc zacząć i jakie typy aktywności są odpowiednie dla osoby po 60 roku życia? Poniżej znajdziecie kilka pomysłów którymi możecie się zainspirować w swojej codziennej pracy opiekunki osoby starszej. Poleca je między innymi WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia.

 

 1. Spacery – nawet te najkrótsze.
 2. Taniec.
 3. Zabawy i gry, na przykład podczas odwiedzin wnuków.
 4. Pływanie w basenie, szczególnie polecane ponieważ nie obciąża kości i stawów.
 5. Wycieczki rowerowe.
 6. Gimnastyka na świeżym powietrzu lub w domu.
 7. Ogrodnictwo i prace domowe.
 8. Piesze wycieczki po pobliskim mieście lub wsi.
 9. Marsz.
 10. Ćwiczenia z ciężarkami i taśmami.
 11. Rowerek stacjonarny.
 12. Aerobik wodny.
 13. Nordic walking.

 

Poza tym możecie wspólnie poszukać takiego rodzaju aktywności, który Wam odpowiada. Może senior lubi grać w badmintona, a może ma jeszcze siłę na kajaki? Porozmawiaj z nim o tym, a może dowiesz się czegoś zaskakującego bądź sama poznasz nowy sport. Na pewno wyjdzie to na dobre obu stronom.

 

Ile godzin i w jakiej częstotliwości powinien ćwiczyć nasz podopieczny

 

 • WHO zaleca co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo bądź co najmniej 75 minut aktywności o wysokiej intensywności na tydzień.
 • Dla dodatkowych korzyści zdrowotnych osoba starsza może zwiększyć aktywność ruchową o umiarkowanej intensywności do 300 minut tygodniowo bądź zastąpić ją 150 minutami tej intensywniejszej. Możemy również przeplatać jedno tempo z drugim.
 • Dobrze jeśli cykle ćwiczeń są wykonywane w blokach czasowych trwających przynajmniej 10 minut.
 • Osoby z niepełnosprawnościami powinny być aktywne przez trzy lub więcej dni w tygodniu. Pozytywnie wpłynie to na ich siłę mięśni, możliwości utrzymania równowagi oraz codzienne funkcjonowanie.

 

Korzyści płynące z aktywności fizycznej seniora

 

Ruch i sport pobudzają wydzielanie endorfin i endokannabinoidów, obniżają poczucie lęku, depresji, a także oczyszczają i wzmacniają organizm. Ponadto chronią ciało i mózg przed rozwojem różnych schorzeń oraz obniżają stężenie hormonów stresu. Wystarczy krótka sesja, aby zauważyć pierwsze, pozytywne skutki treningu lub spaceru. Dodatkowo ruch bardzo dobrze wpływa na jakość i głębokość snu, a co za tym idzie – redukuje konieczność przyjmowania leków nasennych. Regularne ćwiczenia pomagają też w utrzymaniu umiejętności uczenia się oraz skupienia. Wydaje się, że seniorzy aktywni fizycznie żyją dłużej i szczęśliwiej od tych, którzy spędzają czas tylko i wyłącznie przed telewizorem. I zdecydowanie może być to prawdą. Wszelkie badania wskazują na ogromną liczbę benefitów płynących z systematycznego ruchu. Jego rola w naszym życiu powinna być bardzo ważna. Nie tylko dla podopiecznego, ale również dla opiekunki osoby starszej. My, jako towarzyszki spacerów czy innych aktywności fizycznych, także możemy poczuć się lepiej i zdrowiej. To podwójna korzyść wynikająca z czasu spędzonego wspólnie z osobą starszą.

 

Podsumowanie

 

Aktywność ruchowa może okazać się remedium na wiele dolegliwości, ale może być również nowym, przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. U seniora może wpłynąć także na wzrost poczucia własnej wartości i sprawczości. A wystarczy zacząć od krótkich spacerów, kilku minut gimnastyki lub czynnej zabawy z wnukami. Warto pamiętać też o uprzedniej konsultacji naszych planów z lekarzem lub fizjoterapeutą. Początkowo podopieczny może być sceptycznie nastawiony do idei zwiększenia roli ruchu w swoim życiu; często wynika to z obaw przed urazem lub spróbowaniem czegoś nowego. Warto jednak walczyć z tymi wątpliwościami. Nie od dziś wiadomo, że sprawność fizyczna zapewnia witalność na wiele lat. Zachęcajmy więc do niej naszego podopiecznego jak najczęściej.

 

Więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o tym jak dbać o ciało i kręgosłup w tym zawodzie przeczytacie tutaj.