apteczka pierwszej pomocy

Opiekując się seniorem dobrze jest znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy ale również mieć pod ręką apteczkę z najważniejszymi lekami. Co powinno się w niej znaleźć? Które akcesoria i preparaty mogą przydać się najbardziej?

Apteczka pierwszej pomocy w domu podopiecznego

Sama świadomość tego, że mamy pod ręką najpotrzebniejsze leki i opatrunki, jest w pracy opiekunki osoby starszej bardzo ważna. Zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że czujemy się pewniej w trakcie wykonywania swoich codziennych obowiązków. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka domowa apteczka może się przydać. Dlaczego jej zawartość warto przygotować zawczasu? Ponieważ powinna być ona dostosowana do potrzeb seniora, a jak wiadomo, każdy ma inne zalecenia i cierpi z powodu różnych schorzeń. Poza tym opiekując się osobą starszą musisz być przygotowana na różnego typu urazy oraz wypadki natury zdrowotnej i tej związanej z podeszłym wiekiem podopiecznego. Osoby starsze są podatniejsze na kontuzje, ich skóra jest cieńsza, kości bardziej kruche, a odporność bardzo obniżona. Należy mieć podręczna apteczkę w każdym domu, jednak w domu podopiecznego jest to szczególnie istotne.

Co warto mieć w domowej apteczce seniora?

W razie nieszczęśliwego wypadku dobrze jest mieć pod ręką nie tylko podstawowe leki. Zatem w jakie produkty powinniśmy zaopatrzyć się w aptece i w sklepach medycznych? Poniżej znajdziecie naszą listę, którą możecie dowolnie modyfikować i dostosowywać do bieżących potrzeb osoby starszej.

 1. Podstawowe akcesoria medyczne takie jak termometr, nożyczki, rękawiczki, maseczka, pęseta i termofor. 
 2. Materiały opatrunkowe, a pośród nich opaski elastyczne, chusty trójkątne, agrafki, różnej wielkości plastry, bandaże, gazy opatrunkowe i kompresy.
 3. Środki dezynfekujące takie jak woda utleniona czy spirytus salicylowy. Pozwolą one szybko oczyścić ranę i powstrzymać wdanie się zakażenia.
 4. Kilkudniowy zapas leków, które senior przyjmuje na stałe. Dobrany przez lekarza prowadzącego i kontrolowany przez opiekunkę osoby starszej.
 5. Ogólnodostępne leki bez recepty, szczególnie środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Poza tym leki na alergię, grypę, kaszel, katar, przeziębienie, ból brzucha, zgagę, wzdęcia, biegunki, ból gardła czy krople do oczu. A także preparaty łagodzące dolegliwości takie jak stłuczenia, oparzenia czy ukąszenia. 

Ponadto przydać się mogą:

 • ciśnieniomierz i zeszyt do zapisywania wyników badań,
 • preparaty ziołowe, w tym te uspokajające oraz nasenne,
 • glukometr do mierzenia i kontroli glukozy we krwi, a także insulina (dla cukrzyków),
 • inhalator,
 • pulsometr do pomiaru saturacji,
 • bezpieczne substancje wzmacniające apetyt, 
 • witaminy i suplementy, które zaleci lekarz bądź dietetyk,
 • nawilżający balsam przeznaczony do suchej skóry,
 • maść na opuchnięcia,
 • krem z filtrem UV,
 • a w idealnych warunkach także automatyczny defibrylator zewnętrzny.

Zadbaj o bezpieczeństwo seniora

Leki przechowuj w miejscu suchym i ciemnym. Nie może być ono też zbyt ciepłe. Idealnie nada się specjalnie przydzielona do tego celu szafka, skrzynka lub szuflada. Poza tym pamiętaj o tym, aby co jakiś czas sprawdzać daty ważności wszystkich preparatów. Sama apteczka niech znajduje się w miejscu znanym podopiecznemu, aby w razie wypadku mógł on skierować się w jej stronę. Ważne, aby jej zawartość była uporządkowana, a nawet opisana tak, aby jak najszybciej znaleźć interesujące nas leki. Poza tym postaraj się jak najwięcej czytać o udzielaniu pierwszej pomocy. Możesz obejrzeć również filmiki instruktażowe znajdujące się na stronach typu YouTube.com. Jeśli domowa apteczka pierwszej pomocy była w domu tematem ignorowanym – zwróć uwagę na jej brak rodzinie seniora i zaproponuj, że możesz pomóc w jej skompletowaniu. Na pewno bliscy podopiecznego docenią Twoją inicjatywę i troskę w dbaniu o ich bliskiego.

 

Historia z życia wzięta

Pani Kasia zajmowała się Stefanem, 90-cio letnim emerytem mieszkającym w bardzo małej miejscowości pod Berlinem. Pewnej nocy obudziło ją dziwne majaczenie seniora. Okazało się, że jego czoło jest gorące, a termometr wskazuje 39.5 stopnia gorączki. Był środek nocy, a opiekunka nie dysponowała samochodem. Zareagowała więc bardzo szybko i zastosowała lek przeciwgorączkowy, który znalazła w domowej apteczce. Finalnie potrzebny był przyjazd pogotowia, jednak pani Kasi udało się zbić gorączkę podopiecznego do bezpiecznego poziomu jeszcze zanim medycy dotarli do domu. 

 

Podsumowanie

Domowa apteczka jest bardzo istotna w domu każdego seniora. Dzięki wyposażeniu jej we wszystkie podstawowe produkty i leki, zwiększasz szanse na prawidłowe udzielenie seniorowi pierwszej pomocy, a nawet uratowanie jego życia. Co jakiś czas przeglądaj znajdujące się w niej leki i wymieniaj te, które straciły ważność. Ponadto utrzymuj w niej porządek tak. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka apteczka może się przydać i z pewnością warto mieć ją pod ręką w każdym domu.

 

Więcej o pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech oraz o zatrudnieniu na niemieckich warunkach przeczytasz tutaj.