Cukrzyca jest jedną z chorób dietozależnych. Oznacza to, że wywołać ją może zła dieta, natomiast ta właściwa ma moc łagodzenia jej objawów. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na jadłospis osoby starszej cierpiącej właśnie na cukrzycę.

Cukrzyca u podopiecznego

Cukrzyca bądź stan przedcukrzycowy dotyczą nawet 4 na 10 seniorów w wieku powyżej 65 roku życia. W organizmie osoby chorej podwyższa się poziom cukru we krwi co jest skutkiem niedoboru insuliny bądź jej nieprawidłowego działania. Poziom cukru we krwi jest zależny od tego ile glukozy dostarczymy organizmowi w pożywieniu. Aby został on prawidłowo wchłonięty potrzebna jest insulina czyli hormon wytwarzany przez trzustkę. Jeśli proces ten nie zachodzi prawidłowo, wtedy cukier z krwi nie trafia do organizmu tylko w niej pozostaje. 

Wśród przyczyn choroby wymienia się złe nawyki, nieodpowiednią dietę, przyrost tkanki tłuszczowej, stres, bardzo małą aktywność fizyczną, niedobory snu, czynnik genetyczny oraz wiek. Zmiany w gospodarce węglowodanowej wynikają właśnie z postępujących procesów starzenia się organizmu. Natomiast nadwaga i zmniejszenie tkanki mięśniowej wpływają na insulinooporność. U seniorów organizm produkuje mniej insuliny przez co są oni bardziej narażeni na zachorowanie. Kolejnym powodem występowania cukrzycy mogą być przyjmowane leki i inne choroby przewlekłe. Cukrzyca jest jednym z najczęściej występujących u osób starszych schorzeń dlatego każda opiekunka seniora powinna znać podstawowe zasady diety odpowiedniej dla cukrzyka.

 

Objawy cukrzycy

Na jakie objawy powinna zwrócić uwagę opiekunka osoby starszej? Należą do nich między innymi: problemy z pamięcią, pogorszenie wzroku, bezsenność, częstsze oddawanie moczu, złe samopoczucie, suchość w ustach, problemy z poruszaniem się, ogólne osłabienie, spadek masy ciała, zmiany skórne, wzmożone pragnienie, drażliwość lub apatia, trudności w gojeniu się ran, ciągłe uczucie głodu, częste zakażenia dróg moczowych oraz zajady w kącikach ust. Jeśli podejrzewasz występowania cukrzycy u podopiecznego – koniecznie skontaktuj się z jego rodziną lub lekarzem prowadzącym.

 

Leczenie cukrzycy

Leczenie choroby odbywa się za pomocą podawania odpowiednich leków lub wstrzykiwania insuliny. Ale przede wszystkim stan chorego poprawić można przy użyciu odpowiedniej diety oraz wzrostu aktywności fizycznej. Często należy dodatkowo obniżyć masę ciała chorego (jeśli senior jest otyły) oraz zrezygnować z nałogów. 

 

Nowe nawyki w diecie seniora cukrzyka

Jeśli mowa o przygotowywaniu posiłków – unikamy pieczenia oraz smażenia potraw. Zamiast tego stosujemy gotowanie, gotowanie na parze lub pieczenie w folii bez dodatku tłuszczu. Posiłki podajemy w stałych odstępach czasowych i zwracamy szczególną uwagę na indeks glikemiczny poszczególnych produktów. Ograniczamy dania gotowe, czerwone mięso, słodkie napoje, alkohol i słodycze. Sól warto zastąpić ziołami, a cukier ograniczyć do niezbędnego minimum. Uwaga również na niektóre warzywa (na przykład ziemniaki) oraz rodzynki i inne, suszone owoce. Mogą one spowodować nagły skok poziomu cukru we krwi.  

W diecie seniora cukrzyka bardzo istotne są węglowodany złożone, czyli te, które wchłaniają się powoli i zapewniają stały dopływ energii. 

 

Dieta seniora cukrzyka – co powinna jeść osoba starsza cierpiąca na cukrzycę?

Podstawę diety cukrzyka powinny stanowić produkty bogate w błonnik ponieważ charakteryzuje je niski indeks glikemiczny. Są to: owsianka, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, razowe pieczywo i gruboziarnista kasza. Poza tym pamiętajmy o owocach o niskiej zawartości cukru takich jak śliwki, wiśnie, maliny, morele, jagody, kiwi, jabłka, truskawki, jeżyny, granat i cytrusy. Na liście produktów powinny znaleźć się też oczywiście warzywa. Poddając je obróbce termicznej musimy mieć na uwadze fakt, że wtedy indeks glikemiczny wzrasta. Uważajmy zatem na gotowany groszek, marchew, buraki czy kukurydzę. W jadłospisie zawierajmy jak najwięcej warzyw surowych bądź tylko lekko podgotowanych. Dobrze sprawdzi się ciecierzyca, fasola, sałata, papryka, pomidory, brokuły, szczypiorek, rukola, ogórki, kapusta, rzodkiewka, cebula, kalafior czy cukinia. Co jeszcze może jeść senior cierpiący na cukrzycę? Ryby, chude mięso, orzechy, nasiona, chudy nabiał, jajka oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego takie jak oliwa z oliwek lub olej rzepakowy.

 

Podsumowanie

Wiecie już co powinna jeść osoba starsza cierpiąca na cukrzycę. Opiekunka seniora ma obowiązek zadbać o właściwie ułożony jadłospis ale co jeszcze warto mieć na uwadze? Przede wszystkim normalizację masy ciała podopiecznego, zachęcanie do aktywności fizycznej, podawanie farmakoterapii oraz zapobieganie nagłym skokom stężenia cukru we krwi. Nawet jednorazowe odstępstwo od diety może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia seniora dlatego przywiązujmy do tego szczególną uwagę. W końcu dobre samopoczucie podopiecznego i jego ogólny dobrobyt to jeden z celów naszego zawodu.

 

Dowiedz się więcej o pracy opiekunki osoby starszej lub o objawach miażdżycy u seniora.