Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku kiedy organizm nie pracuje już tak sprawnie jak wcześniej i problem pojawia się coraz częściej. 

Jak sobie z nim poradzić? Poznajcie nasze domowe sposoby na zaparcia.

Zaparcia u seniora 

Zaparcia, po bólu brzucha, są drugą najczęstszą przyczyną wizyt w gastroenterologa. Problemy z wypróżnianiem są dodatkowo kłopotliwe u osób starszych oraz leżących. O tym jak popularna jest to dolegliwość świadczą nawet statystyki sprzedaży leków. Dla przykładu w USA sprzedaż środków przeczyszczający zajmuje drugie miejsce, zaraz po popularnych środkach przeciwbólowych. [1] 

Warto wiedzieć, że zaparcia mogą mieć podłoże chorobowe bądź wynikające ze stylu życia. Powodów występowania zatwardzenia jest kilka, a pośród nich: nieprawidłowa dieta, choroby, przyjmowane leki, brak ruchu, stres i słabe nawodnienie organizmu. Częstotliwość występowania zaparć wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy nawet 40 proc. osób po 65. roku życia. [2]

Objawy zaparć

Do głównych objawów zaparć zaliczamy oddawanie stolca mniej niż 3 razy w tygodniu, wzdęcia i odbijanie, trudności przy defekacji, bóle brzucha, niesmak w ustach, uczucie twardego stolca oraz poczucie niepełnego wypróżnienia. 

Domowe sposoby na zaparcia u osoby starszej – jak opiekunka seniora może pomóc na problemy z wypróżnianiem

Naturalne sposoby na uregulowanie rytmu trawiennego to pierwszy krok do pozbycia się problemów z wypróżnianiem. Jak zatem opiekunka osoby starszej może pomóc podopiecznemu przeciwdziałać zaparciom?

  1. Dieta. Widoczne efekty przynosi przede wszystkim wprowadzenie większej ilości błonnika który istotnie wpływa na częstotliwość oddawania stolca. Opiekunka osoby starszej może więc dodać do jadłospisu seniora ciemne pieczywo, suszone owoce, nasiona, orzechy, większe ilości surowych warzyw i owoców (np. jabłka), oliwę z oliwek czy pełnoziarniste produkty zbożowe. Korzystnie na pracę jelit wpłynie także jedzenie pokarmów zawierających bakterie probiotyczne takich jak kiszonki, kefir, maślanka i jogurt naturalny. Większość potraw powinna być gotowana na parze lub pieczona w folii. Posiłki podajemy w regularnych odstępach około 3-4 godzin. W codziennej diecie unikamy smażenia, słodyczy, białego pieczywa i wzdymających warzyw takich jak fasola, kapusta, cebula i groch.

    Znaczenie ma również odpowiednie nawodnienie czyli minimum 2 litry płynów na dobę. W ten sposób możemy naturalnie przyspieszyć pracę jelit. Do picia poleca się wodę z miodem i cytryną, soki warzywne i owocowe (np. sok z suszonych śliwek), fermentowane napoje mleczne, a także zielone lub ziołowe herbaty. Szczególnie polecanym napojem jest napar z ugotowanego siemienia lnianego wypijany przed snem. Na procesy trawienne dobrze zrobią też napoje zawierające rumianek, miętę, kozłek lekarski, liść senesu i korę kruszyny.

  2. Ruch. Jakakolwiek aktywność fizyczna, nawet krótki spacer, ma pozytywny wpływ na pracę jelit i uregulowanie procesów trawiennych. Zachęcajmy więc podopiecznego do znalezienia takiej formy aktywności która będzie sprawiała mu przyjemność. Jeśli senior jest leżący – można wziąć pod uwagę odpowiednio dopasowaną rehabilitację, masaże brzucha oraz ciepłe okłady.

  3. Obniżenie poziomu stresu. Stan psychiczny (depresja, stres, otępienie starcze) również wpłynąć może na rytm wypróżniania dlatego warto popracować także nad dobrym samopoczuciem psychicznym podopiecznego.

  4. Niepowstrzymywanie wypróżnienia. Zbyt długie wstrzymywanie stolca może niekorzystnie wpłynąć na pracę jelit i pogłębić problem zaparć.

  5. Zmiana pozycji podczas wypróżniania. Wystarczy pod nogi seniora podstawić niski stołek lub coś innego, co pomoże je podeprzeć i zmienić pozycję na bardziej kucającą. Takie ustawienie zdecydowanie ułatwia proces defekacji.

  6. Trening defekacji. Polega on na wypracowaniu nawyku pójścia do toalety niedługo po przebudzenia. Na początku może nie przynosić efektów jednak z czasem organizm powinien się przyzwyczaić.

Uporczywe zaparcia u leżących osób starszych – kiedy skontaktować się z lekarzem?

Trudności z wypróżnianiem mogą zdarzyć się każdemu jednak jeśli są długotrwałym i powtarzającym się problemem, a domowe sposoby nie działają, wtedy warto skontaktować się z lekarzem. Zwłaszcza gdy poza brakiem stolca pojawiają się inne symptomy takie jak częste oddawanie moczu, nasilone pragnienie, osłabienie czy nagłe wahania wagi.  

Leczenie zaparć – jak pomóc seniorowi

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą pożądanych efektów, wtedy leczenie należy zacząć od konsultacji z lekarzem oraz wprowadzenia łagodnych środków przeczyszczających. Warto wiedzieć o tym, że od preparatów przeczyszczających można się uzależnić i nawet z pozoru niewinne ziółka nie powinny być stosowane zbyt często oraz bez konsultacji ze specjalistą. Jeśli podopieczny już je stosuje na własną rękę – proces odstawienia powinien być stopniowy i może zająć nawet kilka tygodni. 

 

Przeczytaj więcej o pracy opiekunki osoby starszej oraz o tym jak zatrzymać biegunkę u seniora

 

Źródła:

[1] https://www.czytelniamedyczna.pl/3052,zaparcia-u-ludzi-w-wieku-podeszym.html

[2] https://www.czytelniamedyczna.pl/3052,zaparcia-u-ludzi-w-wieku-podeszym.html